PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Astronautët rikthehen në tokë, ndërsa anijes kozmike i prishet tualeti

,

Katër astronautë janë kthyer në Tokë nga Stacioni Ndërkombëtar Ndërkombëtar i Hapësirës ISS pasi kaluan gjysmë viti atje, tha sot Agjencia Amerikane Hapësinore. Katërshja kreu mijëra eksperimente shkencore në stacion dhe ndër të tjera ndihmoi në përditësimin e paneleve diellore të stacionit hapësinor.

Anija kozmike Dragon e SpaceX u ul në Gjirin e Meksikës një natë para të martës me orën e Finlandës. Në të ishin dy astronautë amerikanë, një astronaut japonez dhe një me kombësi franceze.

– Është e hidhur të largohesh nga stacioni hapësinor. Një vend magjik që të jep superfuqi të qëndrosh pezull dhe të shohësh tokën nga larg. Mirënjohës për ata që ndërtuan stacionin për të mirën e të gjithëve. Kjo të jep shpresë se për qëllime të mira gjithçka është e arritshme, kurdo që të duam, postoi në Twitter inxhinieri dhe piloti francez Thomas Pesquet.

Ana më e trishtë e udhëtimit të kthimit të kuartetit ishte se tualeti i anijes kozmike nuk funksiononte, kështu që astronautët duhej të mbanin xhaketa gjatë udhëtimit dhjetë orësh të kthimit.

Astronautët e tjerë janë planifikuar të shkojnë në stacionin hapësinor të mërkurën.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *