PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Sulmohet nga amerikanët në kufirin siriano-turk. Lideri i ISIS hedh në erë veten dhe familjen

,

Presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi në Twitter se ushtria amerikane kishte pasur sukses në operacionin e saj për të eliminuar liderin ekstremist të ISIS, Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurashi.

– Mbrëmë, ushtria amerikane kreu një operacion të suksesshëm kundër terrorizmit nën drejtimin tim. Falë ushtarëve trima, ne kemi eliminuar Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurashi, liderin e ISIS-it, nga fushat e betejës, shkruan presidenti në Twitter.

Biden tha më vonë në një konferencë shtypi se udhëheqësi i lëvizjes ekstremiste kishte hedhur në erë veten dhe familjen e tij gjatë sulmit. Një shpërthim i fuqishëm shkatërroi të gjithë katin e katërt të shtëpisë.

Sulmi goditi një shtëpi të vetme në Atmeh, pranë kufirit siriano-turk. Gjithsej trembëdhjetë njerëz vdiqën në sulm, gjashtë prej të cilëve ishin fëmijë dhe katër gra, sipas grupit të mbrojtjes civile siriane Helmetat e Bardha. Njëra nga gratë ishte gruaja e vetë udhëheqësit.

Sipas Pentagonit, anëtarët e ushtrisë amerikane nuk vdiqën në sulm. Në vend të kësaj, autoritetet kanë thënë se një helikopter u shkatërrua pas uljes për shkak të një dështimi teknik.

Sipas një dëshmitari okular i cili mbeti anonim, të paktën tre helikopterë luftarakë u përfshinë në sulm, me ushtarë që qëlluan në shtëpi, e ndjekur nga një shpërthim i fuqishëm.

Biden nuk mori pjesë në konferencën për shtyp për t’iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në lidhje me numrin e viktimave të mundshme civile. Megjithatë, dëshmitarët okularë kanë thënë se kanë dëgjuar njerëzit në zonë të evakuohen para sulmit të natës.

Sulmi i Athem ishte operacioni më i madh i ushtrisë amerikane në Siri që nga viti 2019, kur Shtetet e Bashkuara eliminuan udhëheqësin e parë të ISIS-it, Abu Bakr al-Baghdad. Al-Qurashi, i cili vdiq në Athem, u ngrit në pushtet pas vdekjes së al-Bagdadit.

Ushtria amerikane ka kryer gjithashtu disa sulme gjatë muajve të fundit kundër udhëheqjes së Al-Kaedës.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *