PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Tyson Fury mund Wilder me nokaut dhe shpallet kampion i WBC

, ,

Britaniku Tyson Fury mundi Deontay Wilder në boks në serinë e peshave të rënda në Las Vegas pa probleme.

Ndeshja ishte drejt përfundimit në raundin e dhjetë kur goditja e rëndë e Fury goditi Wilder. Ndeshja vazhdoi ndërsa Wilder u ngrit, por në raundin e 11 -të beteja përfundoi në një nokaut të Fury.

Kjo fitore do të thotë që Fury merr një rrip kampionati të Federatës WBC.

Takimi ishte i treti i boksierëve. Ndeshja e parë përfundoi pa fitues. Fury e fitoi të dytën me një nokaut teknik kur ndihmësi i Wilder Mark Brelan hodhi një peshqir në ring.

Hedhja e një peshqiri i kushtoi Brelandit punën e tij. Wilder shkarkoi ndihmësin e tij dhe tha pas ndeshjes së dytë:

“Unë kisha një asistent jobesnik që hodhi një peshqir në ring, edhe pse i kisha thënë shumë vite më parë të mos hedhë peshqir. Në një ndeshje midis një luftëtari të tillë dhe një mbreti, nuk mund të hedhësh në ring. ”

Në T-Mobile Arena në Las Vegas, asgjë përveç pikave të djersës nuk fluturoi në ring, dhe ky ishte fati i Wilder.

Boksimi nuk ishte shumë i këndshëm as për Fury. Ai ra dy herë në tapet dhe gjithmonë ngrihej derisa të mund të bënte një goditje vendimtare.

Seria e goditjeve që çuan në nokdaun u lëshuan me të djathtën dhe më pas një goditje me dorën e majtë e zbehu qëndrueshmërinë e Wilder.

Në faqen e BBC -së, David Haye komentoi se Wilder bëri më të mirën e tij. “Ai bëri gjithçka që donte, por Fury ishte në më të mirën e tij dhe Wilder nuk mund t’i përgjigjej.”

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *