PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

A po përgatit Rusia një sulm ndaj Bosnjes?! Serbët po shpikin shkaqet për konflikt në Ballkan

, ,

Ambasadori i Rusisë në Bosnje dhe Hercegovinë paralajmëroi kohët e fundit Bosnjen për pasojat e përpjekjes së vendit për t’u bashkuar me Aleancën e Mbrojtjes Perëndimore të NATO-s.

Sipas studiuesit Ismet Fatih Čançar, aktivizimi i Kremlinit në Ballkan tregohet edhe nga fakti se pas pushtimit rus të Ukrainës, ministri i Jashtëm Sergei Lavrov gjeti kohë në programin e tij të ngjeshur për të telefonuar Milorad Dodik, anëtari serb i presidecës trepalëshe të Bosnjës.

– Një hap i tillë sinjalizon synimin e Rusisë për të zgjeruar territorin e saj përtej Ukrainës dhe pjesës tjetër të ish-Bashkimit Sovjetik. Perëndimi duhet të veprojë shpejt përpara se një valë e re shkatërrimi e udhëhequr nga Rusia të godasë Ballkanin, shkruan Čançar në një artikull të botuar nga Instituti Britanik i Shërbimeve Mbretërore të Bashkuara.

Sipas Çançarit, i cili e përshkruan rajonin si një fuçi baruti, Bosnja dhe Hercegovina është në krizën më të keqe në historinë e saj të pasluftës. Serbët, të udhëhequr nga Dodik, thonë se ai po rithemelojnë një ushtri që kreu spastrim etnik dhe gjenocid gjatë luftës në Bosnje dhe ende nuk heziton të përdorë dhunën për të arritur qëllimet e saj.

“Moska mbështet plotësisht aventurat e Dodikut si pjesë e përpjekjes së saj më të gjerë gjeopolitike për të dobësuar mbështetjen perëndimore për rrugën e Bosnjës drejt NATO-s dhe BE-së,” thotë ai.

Tani po kërkohen justifikime

Sipas Çançarit, kërcënimi është se Dodik do të nisë një plan për shkëputjen e Republika Srpska nga Bosnja dhe Hercegovina, pas së cilës Rusia do të njohë pavarësinë e saj dhe do të dërgojë trupa paraushtarake në rajon.

“Ashtu si gjatë pushtimit të Bosnjë-Hercegovinës në vitet 1990, Serbia do të vepronte si bazë logjistike për milicitë serbe dhe pro-ruse, tha ai.

Justifikimet për ndërhyrjen e mundshme të Rusisë në Bosnje dhe Hercegovinë, tha ai, tashmë janë duke u zhvilluar.

– Në të njëjtën kohë kur tanket ruse po dyndeshin në Ukrainë, Lavrov pohoi se mercenarë nga Bosnja dhe vendet e tjera të rajonit po luftonin në Moskë kundër rebelëve të mbështetur nga Moska.

Sipas Chancari, edhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, duket se është i vetëdijshëm për seriozitetin e kërcënimeve të Rusisë. Në një konferencë të fundit për shtyp, Stoltenberg përmendi se Bosnja dhe Hercegovina është një nga vendet më të rrezikuara për t’u sulmuar nga Rusia pas Ukrainës.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *