PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Autoriteti Europian po heton vaksinën kineze. Finlanda nuk e lejon

, ,

Rregullatori i ilaçeve në Evropë tha të martën se ka filluar një rishikim në kohë reale të vaksinës COVID-19 të Sinovac (SVA.O), bazuar në rezultatet paraprake nga testet e bëra tek kafshët dhe njerëzit që sugjerojnë se vaksina prodhon një përgjigje imune kundër koronavirusit.

Vaksina COVID-19 (Vero Cell) e Inaktivuar, do të vlerësohen në bazë të të dhënave që janë vënë në dispozicion, për të ndihmuar në përshpejtimin e miratimeve të mundshme, tha Agjencia Evropiane e Barnave (EMA).

Kjo është vaksina e parë kineze që EMA po studion në kohë reale dhe vaksina e katërt COVID-19 nën një rishikim të tillë, përfshirë ato nga CureVac, Novavax Inc (NVAX.O) dhe Sputnik V. i Rusisë.

Vaksina e Sinovac ka treguar nivele të efikasitetit midis 50% dhe 90% në studime të ndryshme dhe aktualisht është e autorizuar për përdorim në Kinë, Indonezi, Brazil dhe Turqi.

Vaksina përmban versione të paaktivizuara ose të vdekura të virusit SARS-CoV-2 për të ndihmuar sistemin imunitar të trupit të njeriut të prodhojë antitrupa.

Në fillim të prillit, Sinovac tha se fabrika e saj e tretë e prodhimit për vaksinën e saj, e quajtur CoronaVac në disa rajone, ishte gati, duke dyfishuar kapacitetin e saj vjetor në 2 miliardë doza. Firma tha se më shumë se 200 milion doza të vaksinës së Sinovac janë shpërndarë globalisht.

Rishikimet e rezultateve të testimeve kanë për qëllim përshpejtimin e procesit të miratimit duke i lejuar studiuesit të paraqesin gjetjet në kohë reale para se të jenë në dispozicion të dhënat përfundimtare të provës.

Kjo vaksinë nuk lejohet në Finlandë, ndërsa është përdorur masivisht në Shqipëri dhe Maqedoni.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *