PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Kryekomandanti rus paralajmëron: Raketat bërthamore janë në gatishmëri. Do t’i përgjigjemi me forcë Ukrainës

, ,

Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura Ruse, gjenerali Valery Gerasimov, paralajmëroi Ukrainën për “provokime” në një fjalim të ashpër drejtuar ombudsmenëve të huaj ushtarakë. Sipas Gerasimov, Rusia do të ndërhynte me forcë. Deklaratat e tij vijnë një ditë pas bisedës së presidentëve Biden dhe Putin për të shmangur një sulm të Rusisë ndaj Ukrainës.

Ndër të tjera, Gerasimov hodhi poshtë akuzat për përgatitjet e Rusisë për një sulm si “të rreme” dhe tha se Ukraina nuk po respektonte marrëveshjet e Minskut. Sipas gjeneralit, raketat amerikane antitank Javelin dhe dronët turk Bayraktar të futur nga Ukraina po nxisin paqëndrueshmërinë në Ukrainën lindore.

Të gjitha provokimet në të cilat autoritetet ukrainase kërkojnë të zgjidhin ushtarakisht problemet në Donbas, do të kundërshtohen, paralajmëroi Valery Gerasimov, sipas një deklarate nga forcat e armatosura ruse. Donbas është një rajon i Ukrainës, ku veprojnë trupa mercenarësh të paguar nga Rusia

Gerasimov iu drejtua edhe vendeve të NATO-s që i kushtojnë shumë vëmendje lëvizjeve të trupave ruse brenda kufijve të vendit. Sipas Gerasimov, lëvizjet e trupave ruse janë pjesë e aktiviteteve normale stërvitore. Sipas gjeneralit rus, NATO ka shtuar sërish ndjeshëm aktivitetet e saj pranë kufirit rus.

Në muajt e fundit, Rusia ka grumbulluar më shumë se 100,000 trupa dhe një sasi të madhe pajisjesh të përshtatshme për sulme luftarake pranë kufirit ukrainas. Raportet e shërbimeve të inteligjencës si nga Ukraina ashtu edhe nga Shtetet e Bashkuara kanë vlerësuar se kjo është një përgatitje e vërtetë për një sulm. Ekspertët që ndjekin forcat e armatosura ruse kanë ndarë gjerësisht të njëjtën pikëpamje.

Në fjalën e tij, Valery Gerasimov përmendi edhe armët bërthamore. Gjenerali deklaroi se deri në 95 për qind e raketave bërthamore strategjike të prodhuara nga Rusia janë “në gatishmëri të vazhdueshme luftarake”.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *