PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Në janar, Rusia sulmon Ukrainën. SHBA kërcënon: Do të jetë shumë e vështirë

, ,

Sipas Ukrainës, Rusia po planifikon një operacion ushtarak vitin e ardhshëm që përfshin deri në 175,000 trupa. Ukraina paralajmëroi se Rusia mund të kryejë operacionin e saj ushtarak që në janar.

Washington Post e informoi këtë çështje të premten, duke cituar një burim zyrtar amerikan.

Agjencia e lajmeve AFP thotë se Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së nuk donte të komentonte mbi pretendimet për një operacion ushtarak. Megjithatë, Ministria e Mbrojtjes shprehu shqetësimin se Rusia dihet se po planifikon veprime agresive kundër Ukrainës.

“Ne vazhdojmë të mbështesim de-përshkallëzimin në rajon dhe një zgjidhje diplomatike të konfliktit në Ukrainën lindore,” tha zëdhënësi i Pentagonit, nënkoloneli Tony Semelroth.

Sipas gazetës amerikane, Rusia ka mbledhur trupa për të paktën katër objektiva. Sipas inteligjencës amerikane, Rusia ka sjellë edhe pajisje ushtarake pranë kufirit me Ukrainën.

Mbështetja e Biden për Ukrainën
Sipas presidentit amerikan, Joe Biden, nëse Rusia vërtet synon të kryejë sulmin e saj në janar, do të jetë shumë e vështirë.

Sipas Biden, Shtetet e Bashkuara po bëjnë gjithçka që munden për të parandaluar “atë që njerëzit janë të shqetësuar”.

Rusia pushtoi rajonin e Krimesë të Ukrainës në vitin 2014. Tani Ukraina ka frikë nga një përsëritje e ngjarjeve të vitit 2014. Përveç kësaj, Rusia ka mbështetur forcat separatiste që luftojnë në Ukrainën lindore. Më shumë se 13 mijë njerëz kanë vdekur tashmë në konflikt.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Biden do të diskutojnë tensionet në rritje në Ukrainën lindore në të ardhmen e afërt.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *