PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Policia suedeze arreston rusin që fluturoi dronin mbi pallatin mbretëror

,

Media suedeze Aftonbladet njoftoi se Policia Suedeze u alarmua të dielën për shkelje të hapësirës ajrore në Kështjellën Mbretërore Drottninholm.

Policia arrestoi në vend një rus, rreth 40 vjeç, i cili fluturonte një dron mbi kështjellën ku jetojnë familja mbretërore. Shtetasi rus akuzohet se ka shkelur ligjin e sigurisë.

Kështjellat e Drottningholm dhe Hagë janë nën mbrojtje të veçantë dhe fluturimet me dron mbi to janë të ndaluara.

Në Suedi, disa fluturime të dyshimta me drone janë parë në javët e fundit, si mbi kështjellë ashtu edhe mbi termocentralet bërthamore.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *