PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

BE dhe SHBA dëbojnë Rusinë nga SWIFT. Goditje fatale për bankat ruse dhe Rublën

, ,

BE dhe SHBA dhe aleatët e tyre kanë rënë dakord të përjashtojnë disa banka ruse nga sistemi ndërkombëtar i pagesave Swift.

Pas mesnatës së të dielës, vendet thanë se kishin rënë dakord për sanksione të reja ekonomike kundër Rusisë për shkak të sulmit të saj ndaj Ukrainës. Veprimet janë rënë dakord midis BE-së, Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë, Francës, Italisë dhe Kanadasë.

“Bashkimi Evropian dhe partnerët e tij po punojnë për të paralizuar aftësinë e [presidentit rus Vladimir] Putin për të financuar makinerinë e tij ushtarake,” tha presidentja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leye për masat e reja.

Von der Leyen tha se ajo do të parashtrojë propozime për liderët e BE-së, të cilët mund të kërkojnë ndryshime.

Sanksionet e reja do të zbatohen për të gjitha bankat e sanksionuara më parë nga komuniteti ndërkombëtar dhe, nëse është e nevojshme, për institucionet e tjera, tha një zëdhënës i qeverisë gjermane në një deklaratë.

“Synimi është që këto institucione të përjashtohen nga flukset financiare ndërkombëtare, gjë që do të kufizojë masivisht operacionet e tyre globale”, thuhet në deklaratën gjermane.

Në kuadër të masave të reja do të trajtohen edhe fondet e Bankës Qendrore të Rusisë, të cilat sipas von der Leyen do të “paralizohen”.

“Kjo e bën të pamundur që banka qendrore të likuidojë aktivet e saj,” tha von der Leyen.

Qëllimi është të parandalohet Banka Qendrore e Rusisë që të përdorë rezervat e saj valutore për të mbështetur vlerën e rublës në rënie, shkruan agjencia e lajmeve AFP. Sipas AFP, rezervat valutore ndërkombëtare të bankës vlerësohen të jenë më shumë se 600 miliardë dollarë.

“Rusia duhet të jetë në gjendje të shesë ato rezerva dhe të blejë rublën për të mbështetur monedhën e saj”, tha një zyrtar anonim amerikan për AFP.

“Nëse nuk mund të blejë rubla nga institucionet financiare perëndimore”, rubla do të bjerë më tej.

Vendet perëndimore synojnë gjithashtu të parandalojnë rusët e pasur të lidhur me regjimin e Vladimir Putinit që të marrin të ashtuquajturat pasaporta të arta, domethënë blerjen e shtetësisë nga vendet e tjera për veten ose anëtarët e familjes së tyre.

Një grup pune transatlantik do të ngrihet për të zbatuar sanksionet.

“Përveç masave që kemi shpallur sot, ne jemi gati të ndërmarrim hapa të mëtejshëm për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për sulmin e saj ndaj Ukrainës,” përfundojnë vendet në një deklaratë të përbashkët.

Përjashtimi i mundshëm i Rusisë nga sistemi i pagesave Swift ka nxitur shumë debate. Bllokimi i Swift është parë si një masë efektive pasi sistemi është shumë qendror për bankat dhe institucionet financiare.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyi i ka bërë thirrje BE-së që të përjashtojë Rusinë nga regjimi Swift. Megjithatë, Gjermania, Italia, Hungaria dhe Qiproja kishin hezituar të mbyllin Swift në të kaluarën.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *