PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Aksident me vdekje në detin Balltik. Arrestohen të dehur marinarët britanikë

, ,

Dy anije mallrash u përplasën në jug të Detit Baltik natën e shkuar. Njëra nga anijet është britanike dhe tjetra daneze.

Anija daneze u mbyt në përplasje dhe është tërhequr më afër bregut suedez për ta bërë më të lehtë për zhytësit të arrijnë në anije. Ekuipazhi i anijes britanike është arrestuar me dyshimin, ndër të tjera, për ngarje të gabuar në gjendje të dehur.

Sipas Shërbimit Suedez të Shpëtimit dhe televizionit suedez SVT, dëmtimi i anijes daneze sugjeron se një anije më e madhe britanike po e ndiqte atë.

Administrata Detare Suedeze konfirmoi pak më parë se një nga personat në bordin e anijes daneze ishte gjetur brenda anijes së fundosur. Sipas televizionit suedez SVT, një mashkull u gjet i vdekur.

Një tjetër anëtar i ekuipazhit është ende i zhdukur.

Përplasja ndodhi natën mes të dielës dhe të hënës rreth orës 3.30 me orën suedeze në zonën detare midis bregdetit suedez dhe ishullit Bornholm. Një nga anijet është Karin Høj 55 metra e gjatë, që mban flamurin danez. Tjetri është Scot Carrier me flamur britanik. Është e gjatë 90 metra.

Për përplasjen ka nisur hetimi për pakujdesi të rëndë në trafikun detar. Roja Bregdetare suedeze tha të hënën pasdite se kishte dyshime për krime të tjera, duke përfshirë dehjen e rënduar.

Sipas Sveriges Radio, disa persona janë arrestuar në një anije britanike.

Ekuipazhi i anijes daneze është vënë në kërkim që në mëngjes. Megjithatë, Bengt Blomqvist, i cili drejtoi operacionet e shpëtimit dhe kërkimit rreth orës 12 pasdite me orën finlandeze, i tha SVT se varkat e shpëtimit suedez do të ktheheshin në portin e Ystad.

“Anijet tona janë duke u kthyer në Ystad. Anija daneze do të zhvendoset në brigjet e Suedisë për t’u qëndruar larg anijeve të tjera, “tha Blomqvist.

Administrata Detare Suedeze gjithashtu konfirmoi për SVT se operacioni i shpëtimit në det ishte ndërprerë.

Blomqvist tha për SVT dhe Expressen se nuk ka më kuptim të kërkosh të humburit në ujë, pasi ai tha se askush nuk do të mund të mbijetonte kaq gjatë në ujin e ftohtë të detit. Temperatura e ujit është rreth katër gradë.

Në kërkim ka ndihmuar edhe anija britanike Scot Carrier. Sipas raportimeve të mediave, ekuipazhi i tij është mirë.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *