PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Betejë e ashpër për Kievin. Presidenti nuk e lë vendin. Kazakistani braktis Putin. Sëshpejti Rusia jashtë Swift

, ,

10:06

Franca ka nisur një dërgesë me armë drejt Ukrainës. Koalicioni kundër luftës po funksionon, shkruan Zelenskyi në Twitter.

10:05

Presidenti francez Emmanuel Macron vlerëson se lufta e agresionit të Rusisë në Ukrainë do të vazhdojë edhe për një kohë të gjatë. Ai i kërkon të gjithë botës të përgatitet për një luftë të gjatë.

10:00

Forcat ruse pretendojnë se kanë marrë nën kontroll Melitopol, qytet me 150 mijë banorë, pranë qytet-portit të madh Mariupol.

09:55

Kompania Meta Platforms që ka në pronësi Facebook, Instagram dhe WhatsApp ka njoftuar se po bllokon mediat shtetërore ruse që të shfaqin reklama ose të fitojnë para në platformat e saj në mbarë botën.

9:52

Sipas Reuters, forcat ruse kanë marrë nën kontroll hidrocentralin e Kievit në veri të kryeqytetit ukrainas. Por, Independent Kiev njofton se hidrocentrali është rimarrë nën kontrollin ukrainas pas një beteje të ashpër.

9:50

Ushtria ukrainase njofton se “më shumë se 3500 ushtarë rusë të përfshirë në sulme kanë vdekur dhe rreth 200 janë burgosur. Rusia ka humbur 14 avionë, tetë helikopterë dhe 102 tanke në luftime.

9:00

SHBA. Kazakistani ka refuzuar t’i bashkohet pushtimit rus të Ukrainës dhe deklaroi se nuk i njeh “republikat popullore” të Donetskut dhe Luhanskut, të cilat Putini i ka përdorur si justifikim për sulmin.

8:50

Pasi Italia dhe Gjermania nuk kundërshtojnë më, Kanadaja, Shtetet e Bashkuara, Britania dhe BE-ja mund të zbatojnë largimin e Rusisë nga sistemi i pagesave Swift.

8:40

BBC raporton se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka refuzuar ofertën e Uashingtonit për ta evakuuar atë nga Ukraina.

8:29
Presidenti Ukrainas Zelenskyi në video: “Nuk do t’i ulim armët”

0:50
Rusia bllokoi një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që dënonte sulmin e saj ndaj Ukrainës

25.2. 23:34
Përfaqësuesi i Zelensky: Ukraina dhe Rusia diskutojnë bisedimet e mundshme të armëpushimit

25.2. 23:05
Shtëpia e Bardhë: SHBA planifikon të vendosë sanksione ndaj Putinit dhe Lavrovit

25.2. 16:47
Ministri i Jashtëm gjerman: BE-ja mirëpret të gjithë të arratisurit nga lufta e Ukrainës

25.2. 16:38
Ukraina pretendon se ka shkatërruar 80 tanke, 10 avionë dhe 2800 ushtarë rusë

25.2. 15:04
Rusia është e gatshme të dërgojë një delegacion në Minsk për të negociuar

25.2. 14:42
Kryebashkiaku: Kievi tani është në fazën mbrojtëse

25.2. 12:51
Lavrov: Rusia është e gatshme të negociojë, por vetëm “pasi ushtria ukrainase të ketë ulur armët”

25.2. 11:20
Shpërthime dëgjohen në bllokun e godinave qeveritare të Kievit

25.2. 10:52
Presidenti ukrainas Zelenskyi foli me Presidentin Sauli Niinistö

25.2. 10:32
Trupat ruse tashmë janë parë në periferitë veriore të Kievit

25.2. 10:09
Ukrainë: Rusia ka goditur 33 objektiva civilë – 2 fëmijë të vdekur

25.2. 10:05
Ministria Ruse e Mbrojtjes: parashutistë në Çernobil

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *