PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Biden falenderon Finlandën për blerjen e gjuajtësve amerikanë

, ,

Presidenti i Republikës Sauli Niinistö dhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden zhvilluan një bisedë telefonike të hënën, 13 dhjetor 2021.

Faqja e internetit e Shtëpisë së Bardhë tha se presidentët kishin ndarë shqetësimet për situatën në Ukrainë. Biden vlerësoi gjithashtu vendimin e Finlandës për të zgjedhur gjuajtësit F-35 për të pasuar avionët aktualë Hornet. Sipas Biden, kjo blerje ofron një bazë të fortë për një bashkëpunim gjithnjë e më të ngushtë dypalësh të mbrojtjes në vitet e ardhshme.

Sipas Zyrës së Presidentit të Republikës së Finlandës, tema kryesore e diskutimit ishte situata shqetësuese në kufijtë e Ukrainës. Presidentët thanë se ishte e rëndësishme të punonim së bashku për të gjetur një zgjidhje diplomatike për situatën e tensionuar.

Presidenti Niinistö shprehu gjithashtu ngushëllimet e tij për tornadot që pllakosën Shtetet e Bashkuara dhe vdekjet që ato shkaktuan.

Në lidhje me diskutimin për marrëdhëniet dypalëshe midis Finlandës dhe Shteteve të Bashkuara, Niinistö i tha Bidenit për shtyllat kryesore të politikës së sigurisë së Finlandës. Niinistö tha se vlerësonte politikën e dyerve të hapura të NATO-s.

Në Twitter, Niinistö falënderoi Biden për diskutimet e thella.

Më herët të hënën, më 13 dhjetor, Niinistö pati një bisedë telefonike me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis. Temë e diskutimit ishte takimi i kryeministrit me presidentin rus Vladimir Putin javën e kaluar në Soçi.

Të martën, më 14 dhjetor, presidenti Niinistö do të zhvillojë një bisedë telefonike me presidentin Putin.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *