PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dimri godet sërish. Nesër dhe të shtunën, 20 cm dëborë dhe erëra të forta

,

Reshje të tjera dëbore po i afrohen Finlandës nga perëndimi. Eveliina Tuovinen, meteorologe në Institutin Meteorologjik Finlandez, thotë se reshjet e borës në pjesët perëndimore të vendit do të fillojnë të jenë të dobëta të premten në mëngjes. Reshjet e shiut intensifikohen gjatë ditës dhe përhapen në drejtim të lindjes.

Reshjet në Uusimaa mund të priten të premten pasdite dhe në mbrëmje.

Reshjet më të shumta janë në brigjet perëndimore dhe jugore dhe në Meri-Lapland. Të premten, bora pritet të arrijë rreth 5-10 cm në bregdetin perëndimor dhe Meri-Lapland, dhe disi më pak në Uusimaa.

Reshjet do të intensifikuan një natë përpara të shtunës në Finlandën jugore dhe Uusimaa. Të shtunën maksimumi mund të bjerë 10 deri në 15 centimetra borë. Në disa zona, bora mund të grumbullohet gjithsej 20 centimetra në dy ditë.

Shpejtësia e erës pritet të jetë deri në 20 metra në sekondë. Erërat e forta dhe reshjet e borës ndikojnë gjithashtu në kushtet e drejtimit të automjeteve.

Instituti Meteorologjik Finlandez paralajmëron të premten për kushte të këqija drejtimi në të gjithë vendin, përveç Finlandës Lindore. Kushtet e drejtimit të automjeteve pritet të jenë shumë të këqija pasditen e së premtes në zonat perëndimore dhe jugore të vendit.

Të shtunën, paralajmërimi për drejtim të keq është i vlefshëm në të gjithë vendin, me përjashtim të Laplandës më veriore. Paralajmërohen kushte shumë të këqija drejtimi në rajonet e bregdetit perëndimor dhe në jug të vendit.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *