PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 10-të e luftës. Bombardohen qytetet. Ukraina akuzon NATO-n: Po lejon avionët rusë të na vrasë

, ,

Forcat ruse iu afruan termocentralit të dytë më të madh të Ukrainës në Yuzhnoukrajinsk në jug të Ukrainës në rajonin e Mykolaiv.

Më herët u raportua se luftimet në këtë zonë po vazhdojnë. Burimi i CNN ishte Vitaly Kim, drejtor i administratës rajonale.

– Lufta vazhdon. Rusët janë në periferi të qytetit tani. Ne i dëbuam ata nga qyteti, tha Kim.

Zona e Mykolaiv është në Ukrainën jugore, ndërsa trupat ruse kanë ardhur nga Krimea. Të premten termocentrali bërthamor Zaporizhia u pushtua nga Rusia.

Një zyrtar i inteligjencës perëndimore ka thënë për kanalin e lajmeve CNN se Rusia ka ndryshuar taktikat e saj në fillim të kësaj jave.

Sipas zyrtarit, qëllimi tani është të bombardohen qytetet ukrainase për t’u dorëzuar, gjë që rrit rrezikun e vdekjeve të civilëve.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyi, ka dënuar politikën e liderëve perëndimorë për të mos krijuar një zonë ndalim-fluturimi në Ukrainë.

Në një fjalim televiziv, Zelenskyi tha se Perëndimi është i vetëdijshëm se agresioni i Rusisë ka të ngjarë të rritet.

BBC raporton se Zelensky e ka bërë të qartë se Perëndimi në praktikë i ka dhënë Rusisë leje për të bombarduar qytete.

“Duke ditur se sulmet dhe vdekjet e reja janë të pashmangshme, NATO ka zgjedhur qëllimisht të mos mbyllë hapësirën ajrore mbi Ukrainën”, tha Zelenskyi.

Perëndimi ka frikë se krijimi i një zone ndalim-fluturimi do të çojë në Luftën e Tretë Botërore.

08:49

Rusia miraton një armëpushim të pjesshëm për të lënë banorët e Mariupolit të evakuohen.

08:32

Flukset e gazit rus në Evropë përmes Ukrainës vazhdojnë të pandryshuara:
Kompania shtetërore ruse e gazit Gazprom po dërgonte gaz natyror në Evropë përmes Ukrainës në të njëjtin vëllim prej 109.5 milionë metra kub në ditë si të premten.

08:29

Rusia do të lejojë korridoret humanitare në Ukrainë, thotë Ministria e Mbrojtjes
Forcat ruse do të ndalojnë të shtënat në orën 10:00 me kohën e Moskës për të lejuar korridoret humanitare nga qytetet ukrainase të Mariupol dhe Volnovakha, sipas ministrisë ruse të mbrojtjes, ka raportuar Interfax.

08:15

Shefi i SpaceX, Elon Musk ka thënë se shërbimit të tij satelitor Starlink i është thënë nga disa qeveri, jo nga Ukraina, të bllokojë burimet ruse të lajmeve.

“Ne nuk do ta bëjmë këtë, vetëm nëse na kërcënojnë me armë. Më vjen keq që jemi absolutist i fjalës së lirë”, tha ai në një postim në Twitter.

06:23

Singapori sanksionon Rusinë për “sulm të paprovokuar”. Singapori ka njoftuar sanksione kundër Rusisë që përfshijnë katër banka dhe një ndalim të eksportit të pajisjeve elektronike, kompjuterëve dhe artikujve ushtarakë, në një veprim të rrallë nga qendra financiare aziatike në përgjigje të asaj që tha se ishte “precedenti i rrezikshëm” i Moskës në Ukrainë.

06:16

Një shpërthim i madh ka ndriçuar qiellin e natës në Chernihiv, teksa Rusia vazhdoi me sulmin e saj në qytetin strategjik të Ukrainës që shtrihet 143 km (88 milje) nga kryeqyteti Kiev.

Shtëpitë u dëmtuan rëndë nga sulmet ajrore më herët gjatë ditës, kur një bombardim rus vrau 47 njerëz, sipas zyrtarëve lokalë.

04:28

Qyteti strategjik portual i Ukrainës, Mariupol, është nën një “bllokadë” nga ushtria ruse pas disa ditësh sulmesh “të pamëshirshme”, ka thënë kryebashkiaku i tij, duke bërë thirrje për krijimin e një korridori humanitar.

02:26

Kreu i Këshillit të Sigurimit të Ukrainës i ka bërë thirrje Rusisë që të krijojë korridore humanitare për të lejuar fëmijët, gratë dhe të moshuarit t’i shpëtojnë luftimeve.

Oleksiy Danilov tha se më shumë se 840 fëmijë janë plagosur në luftë. Një ditë më parë, qeveria ukrainase vendosi numrin e të vdekurve mes fëmijëve në 28.

02:05

Zelenskyy ka kritikuar NATO-n për përjashtimin e krijimit të një zone ndalim fluturimi mbi Ukrainëj, duke thënë se aleanca ushtarake perëndimore e dinte se agresioni i mëtejshëm rus ishte i mundshëm.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *