PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 11-të e luftës. 11 mijë ushtarë rusë të vrarë. Ukraina mbrohet fort. 1.5 milionë vetë po largohen

, ,

Ja ku po vendosen refugjatët e luftës

10:35

 • Ushtria ukrainase paralajmëron se forcat ruse duan të kapin digën e një hidrocentrali kyç në jug të kryeqytetit, Kiev.

  Në një raport të lëshuar herët të dielën, forcat e armatosura ukrainase thanë se Rusia planifikonte të kapte digën e hidrocentralit Kaniv, që ndodhet rreth 150 km (93 milje) në jug të Kievit në lumin Dnieper.

  Deri më tani, forcat ruse kanë shkatërruar, sulmuar ose kapur disa objekte të infrastrukturës energjetike, duke përfshirë termocentralin më të madh bërthamor të Evropës në Zaporizhzhia.

10:33

 • Më shumë se 11,000 trupa ruse janë vrarë që kur Moska filloi një pushtim në Ukrainë më 24 shkurt, tha shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës.

  Një ditë më parë, ushtria ukrainase vlerësoi viktimat ruse në mbi 10,000. Kievi nuk raportoi për viktima në Ukrainë.

10:30

 • Inteligjenca ushtarake britanike tha se forcat ruse po synonin zonat e populluara në Ukrainë, por se forca e rezistencës po ngadalësonte përparimin e tyre.

  “Shkalla dhe forca e rezistencës ukrainase vazhdojnë të befasojnë Rusinë”, tha inteligjenca ushtarake britanike në një përditësim.

10:19

 • Qyteti port i Ukrainës, Mariupol, i cili është i rrethuar nga trupat ruse, tha se do të fillojë përpjekjet për të evakuuar popullsinë e tij civile, pasi përpjekjet e mëparshme u ndërprenë nga shkeljet e armëpushimit.

  “Nga ora 12.00 fillon evakuimi i popullsisë civile,” thanë zyrtarët e qytetit në një deklaratë, e cila tha se një armëpushim ishte rënë dakord me forcat e udhëhequra nga Rusia që rrethojnë qytetin.

10:15

 • Kreu i delegacionit ukrainas për bisedimet me Rusinë shpreson se një korridor humanitar jashtë qytetit lindor të Kharkiv mund të hapet të dielën.

  “Dashtë Zoti” të dielën do të ketë korridor”, ka shkruar në Facebook negociatori David Arachamija.

10:12

 • Linja ajrore kryesore ruse Aeroflot thotë se do të pezullojë të gjitha fluturimet e saj ndërkombëtare nga 8 marsi, përveç Bjellorusisë, mes sanksioneve perëndimore ndaj Moskës për pushtimin e saj në Ukrainë.

9:30

 • Shumë media thonë se do të ndalojnë punën e tyre brenda Rusisë, duke përmendur një ligj të ri që mund të nënkuptojë burg për ata që zbulojnë se po përhapin qëllimisht lajme “të rreme”.

8:48

 • Më shumë se 1.2 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina në vendet fqinje, sipas Kombeve të Bashkuara.

5:25

 • Shtetet e Bashkuara po negociojnë me Poloninë për mundësinë e furnizimit me avionët luftarakë MiG-29 në Ukrainë. Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë se SHBA mund të sigurojë një numër të caktuar F-16 për Poloninë, ndërsa Varshava mund të furnizojë Kievin me avionë luftarakë të epokës sovjetike.

4:30

 • Kompanitë e kartave të pagesave Visa dhe Mastercard do të pezullojnë operacionet e tyre në Rusi. Arsyeja është pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

4:30

 • Visa thotë në një deklaratë se po punon me klientët dhe partnerët e saj për të ngrirë transfertat e parave në ditët në vijim.

4:30

 • Mastercard, nga ana e saj, thotë se ka vendosur të ngrijë shërbimet e saj online në Rusi për shkak të natyrës së paprecedentë të konfliktit dhe mjedisit të pasigurt ekonomik.

2:00

 • Ukraina dhe Rusia do të ulen sërish në tryezat e bisedimeve të hënën, tha një negociator ukrainas për Reuters. Këto janë bisedimet e treta që nga fillimi i luftës më 24 shkurt. Koha e saktë e negociatave nuk është bërë e ditur.

1:00

 • Presidenti rus Vladimir Putin mbajti fjalimin e tij të parë publik që nga fillimi i luftës. Putin komentoi situatën në Ukrainë të shtunën, duke thënë se sanksionet e vendosura ndaj Rusisë nga Perëndimi janë si një shpallje lufte. Putin paralajmëroi se çdo përpjekje për të shpallur një ndalim fluturimi në hapësirën ajrore të Ukrainës ishte ndërhyrje në konflikt.

23:00, 5 Mars

 • Kryeministri izraelit Naphtali Bennet u takua me Putinin në Moskë të shtunën, thanë Reuters dhe Jerusalem Post. Sipas Zyrës së Kryeministrit, takimi ka zgjatur tre orë. Sipas Kancelarisë, takimi u zhvillua me bekimin e administratës amerikane. Bennet foli edhe me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për bisedën e tij me Putinin. Izraeli është një aleat i ngushtë i Shteteve të Bashkuara dhe vendi ka dënuar pushtimin e Rusisë në Ukrainë. Megjithatë, Izraeli ka deklaruar se do të vazhdojë kontaktet me Rusinë dhe shpreson të lehtësojë krizën.

22:00, 5 Mars

 • Ministria ruse e mbrojtjes thotë se trupat ruse kanë kapur “disa qytete” dhe kanë rrëzuar katër SU-27 ukrainas, citon Reuters të ketë thënë Interfax. Qytetet e mëdha të Ukrainës si Kievi, Kharkiv, Odessa dhe Lviv janë nën kontrollin e ukrainasve.

21:00, 5 Mars

 • Të paktën 351 civilë janë konfirmuar të vrarë dhe 707 civilë të plagosur në Ukrainë që kur trupat ruse sulmuan vendin më 24 shkurt, tha një agjenci monitoruese e OKB-së për Reuters të shtunën. Shifrat aktuale janë ndoshta “dukshëm më të larta,” thanë zyrtarët e OKB-së.

20:00, 5 Mars

 • Sipas agjencisë së OKB-së për refugjatët, UNHCR, numri i njerëzvetë larguar nga Ukraina për shkak të luftës mund të rritet në 1.5 milion gjatë fundjavës. Në dhjetë ditë, 1.3 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *