PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 14 -të e luftës. SHBA nuk miraton kalimin e avionëve të Polonisë në Ukrainë. Lavrov-Kuleba në bisedime

, ,

8:08

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka udhëtuar në Turqi ku do të ketë bisedime me homologun e tij ukrainas Dmytro Kuleba, ka thënë agjencia e lajmeve TASS, cituar nga Ministria e Jashtme ruse. Presidenti i Ukrainës ka shfaqur gatishmåerinë për të hequr dorë nga NATO dhe pro dhënies së një statusi të pranueshëm për dy rajonet rebele në lindje.

7:58

Një korridor humanitar nga qyteti i rrethuar i Sumy do të vazhdojë të funksionojë të mërkurën, tha guvernatori rajonal Dmytro Zhyvytskyy.

Rreth 5,000 njerëz hipën me autobus nga qyteti verilindor të martën pasi Moska dhe Kievi ranë dakord për korridorin, tha ai, dhe rreth 1,000 makina gjithashtu mundën të largoheshin, duke lëvizur drejt qytetit të Poltava.

7:55

“Rajoni i Kievit – alarm ajror. Kërcënimi i një sulmi me raketa. Të gjithë menjëherë në strehimore”, tha kreu i administratës rajonale Oleksiy Kuleba në Telegram.

7:00

IAEA, Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së thotë se termocentrali bërthamor i Çernobilit nuk po i dërgon më të dhëna dhe shprehu shqetësim për stafin që punon nën rojen ruse atje.

6:02

Viktor Orban, kryeministri i Hungarisë, ka kundërshtuar një ndalim të naftës dhe gazit rus, duke thënë se “do të përfaqësonte një barrë në mënyrë disproporcionale të madhe” për vendin e tij.

5:03

Zyra e Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut thotë se të paktën 474 civilë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus.

4:035
Një zyrtar i policisë ukrainase ka thënë se të paktën 27 persona u vranë në qytetin lindor të Kharkiv të martën.

3:05

Ish-ministri i Mbrojtjes i Gjeorgjisë, Irakli Okruashvili, ka mbërritur në Ukrainë, së bashku me vullnetarë të tjerë gjeorgjianë, sipas ministrisë së mbrojtjes të Ukrainës.

2:06

Ministri i Shëndetësisë i Ukrainës Viktor Liashko i tha një kanali televiziv lokal se forcat ruse kanë sulmuar 61 spitale në Ukrainë, duke dëmtuar dritaret, muret dhe pajisjet mjekësore, sipas gazetës UkrInform.

2:00

Pentagoni ka hedhur poshtë ofertën e Polonisë për t’i dhënë SHBA-ve avionët e saj luftarakë MiG-29, në mënyrë që ato t’i kalojnë Ukrainës. Sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby, tha në një deklaratë se perspektiva e avionëve që nisen nga një bazë amerikane/NATO në Gjermani “për të fluturuar në hapësirën ajrore që kontestohet me Rusinë mbi Ukrainën ngre shqetësime serioze për të gjithë aleancën e NATO-s”.

1.56
Një zyrtar i lartë amerikan thotë se gazsjellësi i diskutueshëm Nord Stream 2 që u ndalua për shkak të pushtimit rus të Ukrainës është “tani i vdekur”.

“Është një copë metali në fund të detit,” u tha ligjvënësve amerikanë nënsekretarja e Shtetit për Çështjet Politike, Victoria Nuland. “Unë nuk mendoj se do të ringjallet ndonjëherë.”

8.3. 22:10

Tass: Rusia gati të hapë korridoret humanitare në pesë qytete të mërkurën

8.3. 21:35

Media ruse: Rusia do të nisë një armëpushim në Ukrainë nesër në mëngjes

8.3. 18:30
Biden: Shtetet e Bashkuara vendosin një ndalim të importit të naftës ruse. Katër ndër pesë amerikanë e mbështesin vendimin

8.3. 13:46
Burime amerikane: Rusia do të sulmojë rëndë Kievin në 24-96 orët e ardhshme

8.3. 13:27
Ukrainë: Rusia bombardon rrugën e evakuimit të civilëve nga Mariupol

8.3. 12:18
Më shumë se dy milionë njerëz tashmë janë larguar nga lufta e Ukrainës jashtë vendit

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *