PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 17.të e luftës. Rusët, 25 km larg Kievit. Zelenskiy: Ukraina është në një “pikë kthese strategjike”

, ,

10:15

Sipas Ministrisë Britanike të Mbrojtjes, trupat ruse janë 25 kilometra nga qendra e Kievit, kryeqytetit të Ukrainës.

10:00

Imazhet satelitore tregojnë se forcat ruse po i afrohen më shumë Kievit dhe duket se po gjuan artileri drejt zonave të banuara, ka raportuar Reuters. Sirenat e sulmit ajror po bien në Kiev në orët e para të mëngjesit të së shtunës dhe pati raportime për granatime të rënda. Forcat ruse bombarduan qytete në të gjithë vendin të premten dhe dukej se po rigrupoheshin për një sulm të mundshëm ndaj Kievit, pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha se vendi i tij kishte arritur një “pikë kthese strategjike” në konflikt.

9:45

Presidenti i Ukrainës ka thënë se vendi i tij kishte “arritur një pikë kthese strategjike” në luftën me Rusinë. “Është e pamundur të thuhet se sa ditë do të na duhen ende për të çliruar tokën tonë, por është e mundur të thuhet se do ta bëjmë atë”, tha Volodymyr Zelenskyy përmes një videoje nga Kievi. “Ne tashmë po shkojmë drejt qëllimit tonë, fitores sonë”.

9:30

Trupat ruse kanë shkatërruar deri më tani 3,491 objekte të infrastrukturës ushtarake ukrainase në Ukrainë

9:00

Zelenskiy akuzoi Rusinë për punësimin e “vrasësve nga Siria” pasi Kremlini rriti përpjekjet për të sjellë përforcime nga Lindja e Mesme. Ushtria e Sirisë ka filluar të rekrutojë trupa nga radhët e veta për të luftuar përkrah forcave ruse në Ukrainë, duke premtuar pagesa prej 3,000 dollarë në muaj – një shumë deri në 50 herë më shumë se paga mujore e një ushtari sirian.

8:00

Udhëheqësit e BE-së planifikojnë të riarmatosen kolektivisht dhe të bëhen autonome në ushqim, energji dhe pajisje ushtarake në një deklaratë pas takimit të tyre në Versajë që e përshkruan luftën e Rusisë si “një ndryshim tektonik në historinë evropiane”.

7:30

Këshilli i Sigurimit i OKB-së u takua të premten për të diskutuar pretendimet e Moskës se SHBA po financon “aktivitetet biologjike ushtarake” në Ukrainë. Ambasadori rus në OKB, Vasily Nebenzya, thirri spektrin e tmerrshëm të një “përhapjeje të pakontrolluar të agjentëve bio nga Ukraina” në të gjithë Evropën. Si SHBA ashtu edhe Ukraina kanë mohuar kategorikisht se po zhvillojnë ndonjë armë biologjike brenda vendit.

7:00

SHBA ka paralajmëruar mundësinë e përdorimit të armëve kimike ose biologjike nga Rusia. Britania dhe SHBA-ja kanë shprehur frikën se Rusia mund të jetë duke krijuar skenën për të përdorur një armë kimike në Ukrainë dhe duke përdorur akuzat e saj për laboratorët biologjikë si pretekst. Ambasadorja e SHBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield, tha: “Rusia ka një histori të akuzave të rreme të vendeve të tjera për shkeljet që vetë Rusia po kryen”.

6:45

Sulmet ajrore ruse goditën tre qytete në Ukrainë të premten – duke përfshirë dy në perëndim të vendit – ndërsa shtrirja e ofensivës së saj ushtarake u zgjerua. Bastisjet goditën fushat ajrore në Lutsk dhe Ivano-Frankivsk, larg zonave kryesore të konfliktit, dhe ndërtesat e banimit në qytetin strategjik të rëndësishëm të Dnipro.

6:20

Qindra mijëra civilë mbeten të bllokuar dhe nën zjarr në qytetet e Ukrainës, por situata në Mariupol është veçanërisht e rëndë. Dhjetë ditë pas rrethimit të Rusisë, popullsia e saj nuk ka akses në energjinë elektrike apo rrjetet e telefonisë celulare dhe uji dhe ushqimi po mbarojnë. 7,144 njerëz u evakuuan nga katër qytete të Ukrainës të premten, tha Zelenskiy në një fjalim televiziv – një numër shumë më i ulët se sa arritën të largoheshin në secilën prej dy ditëve të mëparshme. Zelenskiy akuzoi Rusinë për refuzimin e lejimit të njerëzve nga Mariupol dhe tha se Ukraina do të përpiqet përsëri të dërgojë ushqim dhe ilaçe atje të shtunën.

6:00

Ukraina ka frikë se Bjellorusia mund të nisë një pushtim të Ukrainës të shtunën pas një takimi në Moskë midis presidentit rus, Vladimir Putin, dhe homologut të tij bjellorus, Alexander Lukashenko. Ukraina akuzoi Rusinë se qëlloi një vendbanim bjellorus pranë kufirit nga hapësira ajrore ukrainase në një përpjekje për të tërhequr Bjellorusinë në luftë.

5:50

Një gjeneral i tretë rus është vrarë në Ukrainë, konfirmuan zyrtarët perëndimorë. Inteligjenca perëndimore vlerëson se rreth 20 gjeneralë kryesorë do të ishin angazhuar në pushtim, duke nënkuptuar një shkallë relativisht të lartë të viktimave.

5:33

Joe Biden njoftoi planet për të ndaluar importin e ushqimeve të detit, vodkës dhe diamanteve nga Rusia si hakmarrje për luftën e Putinit kundër Ukrainës. Biden tha se ndalimi do të ishte pjesë e një lëvizjeje nga SHBA për të anuluar marrëdhëniet normale tregtare me Rusinë. SHBA ka vendosur gjithashtu sanksione ndaj një grupi të elitës ruse duke përfshirë miliarderin Viktor Vekselberg, tre të afërm të zëdhënësit të Putinit dhe ligjvënës.

5:24

Rusia ka lëvizur për të bllokuar Instagramin pasi kompania e saj mëmë, Meta, tha se do të lejonte që thirrjet për dhunë kundër Putinit dhe ushtarëve rusë të përfshirë në pushtimin e Ukrainës të shfaqen në platformën e mediave sociale. Prokurorët rusë kërkuan që qasja në Instagram të bllokohej pasi autoritetet vendosën për ta njohur Metën si një “organizatë ekstremiste”.

5:00

Deutsche Bank dhe Sony Pictures, i janë bashkuar eksodit të bizneseve perëndimore nga Rusia. Në një deklaratë të postuar në faqen e saj të internetit, Deutsche Bank tha se ishte “në proces të mbylljes së biznesit tonë të mbetur në Rusi” dhe se “nuk do të ketë asnjë biznes të ri në Rusi”.

4:00

SHBA ka akuzuar Rusinë për shkelje të parimeve të sigurisë bërthamore. Sekretarja e Energjisë e SHBA-së, Jennifer Granholm tha se SHBA-të janë të shqetësuara për “veprimet e pamatura të Rusisë dhe shkeljet e parimeve të sigurisë bërthamore” të premten, duke përfshirë ndalimin e furnizimit me pjesë të objekteve bërthamore, shqetësimet për kushtet për stafin dhe dëmtimin e objekteve të kërkimit bërthamor.

3:00

Agjencitë perëndimore të inteligjencës po hetojnë një sulm kibernetik nga hakerë të paidentifikuar. Sulmi ndërpreu aksesin në internet satelitor me brez të gjerë në Ukrainë që përkon me pushtimin e Rusisë, ka raportuar Reuters, duke cituar tre persona.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *