PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 20-të e luftës. Bombardohet Kievi. Kina po ndihmon Rusinë. Avancimet ruse mbeten të bllokuara

, ,

8:45

 • Kina tashmë ka vendosur t’i ofrojë Rusisë mbështetje ekonomike dhe financiare gjatë luftës së saj kundër Ukrainës dhe po mendon të dërgojë furnizime ushtarake si dronë të armatosur, frikësohen zyrtarët amerikanë. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Jake Sullivan, paraqiti rastin e SHBA-së kundër pushtimit rus në një takim “intensiv” shtatë-orësh në Romë me homologun e tij kinez, Yang Jiechi, duke theksuar se Moska kishte shtirur interes për diplomacinë ndërsa përgatitej për pushtim. dhe gjithashtu se ushtria ruse po tregonte qartë shenja dobësie. Më herët, u raportua se SHBA u kishte thënë aleatëve se Kina “iu përgjigj pozitivisht” një kërkese ruse për pajisje ushtarake, një pretendim që Pekini e ka mohuar.

8:30

 • Një punonjës i televizionit shtetëror rus Channel One ndërpreu një transmetim televiziv shtetëror rus duke thirrur “Jo luftës” dhe duke mbajtur një tabelë ku shkruhej “Mos i besoni propagandës”. Ata po ju gënjejnë këtu.” Posteri i mbajtur nga Marina Ovsyannikova të hënën në mbrëmje gjithashtu thoshte, në anglisht, “Rusët kundër luftës”. Protesta u mirëprit nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy, i cili tha: “Unë jam mirënjohës për ata rusë që nuk ndalojnë së përpjekuri për të dhënë të vërtetën”.

8:15

 • Bisedimet Rusi-Ukrainë do të vazhdojnë të martën, tha Zelenskiy. Në një fjalim të hënën mbrëma ai u bëri thirrje gjithashtu ushtarëve rusë të dorëzohen. Duke iu drejtuar drejtpërsëdrejti, ai tha: “Për çfarë po vdisni?… Nëse i dorëzoheni forcave tona, ne do t’ju trajtojmë ashtu siç duhen trajtuar njerëzit, me dinjitet.”

8:00

 • Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Rusia mund të planifikojë të përdorë armë kimike ose biologjike në një “sulm të falsifikuar” në Ukrainë ose një “zbulim të inskenuar” të agjentëve biologjikë.

7:50

 • “Pothuajse të gjitha” avancimet ruse në Ukrainë “mbeten të bllokuara”, tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane gjatë një konference informuese, raporton CNN. Forcat ruse që lëvizin në Kiev nuk kanë përparuar ndjeshëm gjatë fundjavës. Një aleat i ngushtë i Putinit, shefi i Gardës Kombëtare, Viktor Zolotov, fajësoi përparimin më të ngadaltë se sa pritej për atë që ai pretendoi se forcat e ekstremit të djathtë ukrainas fshiheshin pas civilëve.

7:00

 • Presidenti amerikan Joe Biden po konsideron të udhëtojë në Evropë për takime personale me aleatët e NATO-s, raporton Reuters. Biden mund të takohet me udhëheqës të tjerë në Bruksel më 23 mars dhe më pas të udhëtojë në Poloni, thuhet në raport.

6:30

 • Një kolonë prej më shumë se 160 makinash u nis nga Mariupoli sot, thanë zyrtarët lokalë, në atë që dukej të ishte përpjekja e parë e suksesshme për të evakuuar civilët nga qyteti i rrethuar ukrainas. Pas disa ditësh përpjekjesh të dështuara për të dërguar furnizime në Mariupol dhe për të siguruar kalim të sigurt për civilët e bllokuar, këshilli i qytetit tha se një armëpushim lokal ishte duke u mbajtur dhe kolona ishte nisur për në qytetin e Zaporizhzhia.

6:00

 • Kryebashkiaku i qytetit të vijës së parë të Ukrainës, Kharkiv, tha se qyteti ishte nën sulm të vazhdueshëm nga forcat ruse, raporton Reuters. Duke folur në televizionin kombëtar, Ihor Terekhov tha se trupat ruse kishin qëlluar në zonat qendrore duke shkaktuar një numër të paspecifikuar viktimash.

5:45

 • Një sulm ajror rus goditi një ndërtesë banimi në Kiev ndërsa forcat e Moskës rritën fushatën e tyre brutale për të kapur kryeqytetin e Ukrainës dhe qytete të tjera të mëdha. Një person u gjet i vdekur në ndërtesën e apartamenteve nëntëkatëshe, thanë zyrtarët, me tre persona të tjerë të shtruar në spital pasi sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në kryeqytet dhe qytete të tjera disa orë përpara se negociatorët ukrainas dhe rusë të rifillonin bisedimet.

5:00

 • Fabrika e avionëve Antonov në Kiev u granatua nga forcat ruse, tha administrata e qytetit të Kievit në një përditësim në llogarinë e saj zyrtare në Telegram të hënën në mëngjes. Të paktën dy persona u vranë dhe shtatë u plagosën, tha ai.

4:30

 • Autoritetet ukrainase kanë mohuar akuzat nga Rusia pasi një raketë ukrainase dyshohet se shpërtheu në qytetin e Donetsk të kontrolluar nga separatistët duke vrarë 20 civilë. Zëdhënësi i ushtrisë ukrainase Leonid Matyukhin tha se raketa, që po e tregonte para mediave, ishte në fakt një raketë ruse. Pretendimet ruse dhe ukrainase nuk mund të verifikohen në mënyrë të pavarur.

4:00

 • Ka raporte se forcat ruse hodhën në erë eksplozivë në termocentralin bërthamor të Ukrainës në Zaporizhzhia. Parlamenti i Ukrainës tha më herët se trupat ruse planifikonin të fillonin “asgjësimin” e municioneve përpara uzinës së Zaporizhzhia, stacioni më i madh bërthamor në Evropë.

3:00

 • Të paktën nëntë persona raportohet se u vranë dhe nëntë të tjerë u plagosën në një sulm ajror në një kullë televizive në rajonin verior Rivne të Ukrainës sot. “Ka ende njerëz nën rrënoja”, tha guvernatori Vitaliy Koval në një postim në internet, raporton Reuters.

2:00

 • Nëntëdhjetë fëmijë janë vrarë dhe më shumë se 100 janë plagosur në Ukrainë që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt, tha zyra e prokurorit të përgjithshëm ukrainas. “Numri më i madh i viktimave është në rajonet e Kievit, Kharkiv, Donetsk, Chernihiv, Sumy, Kherson, Mykolayiv dhe Zhytomyr”, thuhet në një deklaratë.

1:00

 • Kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal, tha se forcat ruse “po silleshin si terroristë” dhe Putini kishte nisur një “luftë në shkallë të plotë” në qendër të Evropës që mund të “bëhej një luftë e tretë botërore”. Duke iu drejtuar asamblesë parlamentare të Këshillit të Evropës, ai tha se Evropa “zgjodhi rrugën e qetësimit të agresorit” për vite në vend që “të mbrojë vlerat e demokracisë, shtetit ligjor dhe të drejtave të njeriut”.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *