PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 20-të e luftës. SHBA e shpall Putin – kriminel lufte. Rusët marrin peng spitalin. Bisedimet e paqes bëhen “më realiste”

, ,

8:00

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy dha një pamje më optimiste për pozicionet e Ukrainës dhe Rusisë në bisedimet e ardhshme të paqes duke thënë se negociatat po duken “më realiste” ndërsa ndihmësi i tij kryesor tregoi se kishte ende “kontradikta themelore” në përgjigjen e Rusisë.

7:45

Senati amerikan ka miratuar njëzëri një rezolutë që dënon presidentin rus Vladimir Putin si kriminel lufte, një shfaqje e rrallë uniteti në Kongresin thellësisht të ndarë.

7:15

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, do të mbajë një fjalim virtual në Kongresin Amerikan të mërkurën dhe pritet t’i bëjë thirrje SHBA-së edhe një herë që të “mbyllë qiejt” (ndalim-fluturime) mbi Ukrainën.

7.00

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, u tha gazetarëve “me aleatë të tillë do ta fitojmë këtë luftë” pasi kryeministrat e Polonisë, Republikës Çeke dhe Sllovenisë bënë një udhëtim të rrezikshëm me tren në Kiev për të ofruar mbështetjen e tyre. Komentet nga presidenti i Ukrainës pasuan një takim të jashtëzakonshëm me tre liderët e BE-së në një kryeqytet që është pranë rrethimit nga forcat ruse. Ata janë vizitorët e parë perëndimorë në Kiev që nga fillimi i luftës dy javë më parë.

6:55

Gjatë një konference për shtyp në Kiev së bashku me Zelenskiy, lideri i partisë në pushtet të Polonisë tha se një mision paqeruajtës ndërkombëtar duhet të dërgohet për të vepruar në Ukrainë. “Unë mendoj se është e nevojshme të kemi një mision paqeje – NATO, ndoshta një strukturë më të gjerë ndërkombëtare – por një mision që do të jetë në gjendje të mbrohet, i cili do të veprojë në territorin ukrainas,” tha Jaroslaw Kaczynski.

6:30

Një seri sulmesh ruse goditën një lagje banimi në kryeqytet të martën në mëngjes, duke ndezur një zjarr të madh dhe duke nxitur një përpjekje të furishme shpëtimi në një ndërtesë apartamentesh 15-katëshe. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, tha se pesë persona u vranë në sulmet ajrore.

6:10

Forcat ruse raportohet se kanë marrë peng pacientë dhe personel mjekësor të një spitali në qytetin ukrainas të rrethuar të Mariupolit. Sipas BBC, nënkryetari i bashkisë së qytetit Sergei Orlov tha se kishte 400 njerëz në spital dhe ushtria ruse “po i përdorte pacientët dhe mjekët tanë si pengje”.

6:00

Rreth 2,000 makina mundën të largoheshin nga Mariupol, sipas autoriteteve lokale. Zyrtarët thanë se 2,000 makina të tjera po prisnin të largoheshin nga qyteti. Zëvendëskryeministrja Iryna Vereshchuk tha se një kolonë me furnizime ishte bllokuar në Berdyansk aty pranë.

5:35

Më shumë se 100 autobusë që transportonin civilë janë larguar nga qyteti i rrethuar i Sumy në veri-lindje të Ukrainës për në një zonë të sigurt, tha Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (ICRC). Evakuimi përbëhet nga dy autokolona të veçanta të drejtuara drejt Poltava, në Ukrainën qendrore, tha zëdhënësi i KNKK-së Jason Straziuso për Reuters.

5:00

Gati 100 fëmijë kanë vdekur në pushtimin rus të Ukrainës, tha Zelenskiy në një fjalim virtual para ligjvënësve kanadezë. Zelenskiy iu lut Kanadasë dhe aleatëve të saj që të bëjnë më shumë për të ndaluar pushtimin rus të vendit të tij, duke përfshirë krijimin e një zone ndalim-fluturimi ndërsa viktimat civile rriten.

4:52

Ka “kontradikta themelore” në bisedimet që synojnë t’i japin fund sulmit ushtarak të Rusisë në Ukrainë, por kompromisi është i mundur, tha një anëtar i delegacionit ukrainas dhe ndihmësi presidencial, Mykhailo Podolyak. “Ne vazhdojmë nesër. Një proces negociues shumë i vështirë dhe viskoz.”

4:30

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se “tash po vazhdojnë bisedimet për dhënien e statusit ushtarak neutral të Ukrainës, në kuadër të garancive të sigurisë për të gjithë pjesëmarrësit në këtë proces”.

4:00

Presidenti i SHBA, Joe Biden, do të marrë pjesë në një samit të BE-së në Bruksel javën e ardhshme, tha një zyrtar i BE-së, sipas AFP.

3:30

Një grua që ndërpreu një program të drejtpërdrejtë lajmesh në televizionin shtetëror rus mbrëmë për të protestuar kundër luftës në Ukrainë, është gjobitur me 30,000 rubla (215 £) nga një gjykatë ruse. Marina Ovsyannikova, një producente televizive ruse, u shpall fajtore për shkelje të legjislacionit të protestave, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA.

3.26

Prokurorët rusë i kanë kërkuar një gjykate që të transferojë kritikun e burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny në një burg të sigurisë maksimale, pasi i kërkuan që të vuante 13 vjet burg për akuza të reja mashtrimi, raportoi AFP. Navalny, kritiku më i zëshëm i Vladimir Putinit në Rusi, u burgos vitin e kaluar për shkelje të lirimit me kusht në lidhje me akuzat që ai thotë se ishin të sajuara.

3:18

Mbretëria e Bashkuar do të vendosë sanksione ndaj 370 individëve të tjerë rusë, duke përfshirë më shumë se 50 oligarkë dhe familjet e tyre me një vlerë neto të kombinuar prej 100 miliardë funtesh. Më shumë se 1000 individë dhe subjekte janë vënë në shënjestër të sanksioneve që nga pushtimi i Ukrainës, me masa të reja të shpallura kundër zëdhënësve kryesorë të Kremlinit dhe aleatëve politikë të Putinit, duke përfshirë ministrin e mbrojtjes, Sergei Shoigu.

3:00

Boris Johnson do të vizitojë Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe të mërkurën për t’u kërkuar shteteve të Gjirit të prodhojnë më shumë naftë dhe të ndihmojnë Mbretërinë e Bashkuar të reduktojë varësinë nga nafta ruse. Ky veprim nxiti protesta, pas lajmeve se Arabia Saudite kishte ekzekutuar 81 persona vetëm disa ditë më parë.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *