PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 22-të e luftës. Gjakderdhje dhe shpresë për paqe. Ukraina neutrale dhe garanci sigurie

, ,

9:10

Të paktën një person është vrarë dhe tre janë plagosur pasi një raketë goditi një ndërtesë banimi në kryeqytetin ukrainas, Kiev, tha shërbimi i emergjencës i Ukrainës.

9:00

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, sugjeruan se bisedimet po përparonin pavarësisht gjakderdhjes së vazhdueshme dhe frikës nga disa liderë të BE-së se Kremlini po luante me Kievin. Lavrov i tha RBC News “” Ka disa shpresa për të arritur një kompromis… “Statusi neutral tani po diskutohet seriozisht së bashku, natyrisht, me garancitë e sigurisë.”

8:30

Një raport nga Financial Times mbi një plan paqeje të propozuar prej 15 pikash midis Moskës dhe Kievit tregon vetëm “pozicionin kërkues të palës ruse”, tha negociatori ukrainas Mykhailo Podolyak. FT kishte raportuar një plan paqeje “propozim” që përfshinte një armëpushim dhe tërheqje ruse nëse Kievi deklaron neutralitet dhe pranon kufizime për forcat e tij të armatosura.

8.25

Forcat ruse bombarduan një kompleks teatri dhe pishinash ku civilët ishin strehuar në qytetin port të rrethuar ukrainas të Mariupol, thanë zyrtarët. Këshilli i Mariupolit postoi një imazh të teatrit të qytetit që tregonte se ai pësoi dëme të mëdha në sulmin e sotëm dhe tha se numri i viktimave po konfirmohej. Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës rajonale të Donetskut, tha se gratë shtatzëna dhe fëmijët ishin strehuar në pishinë, duke e quajtur sulmin “terrorizëm të pastër”. Fjala “fëmijë” ishte shkruar jashtë Teatrit. Zelenskiy tha se “zemrat tona janë thyer” nga bombardimi dhe e krahasoi rrethimin e qytetit me atë të Leningradit në Luftën e Dytë Botërore.

7:54

Joe Biden iu referua Vladimir Putinit si një “kriminel lufte”, qortimi i tij më i ashpër deri më tani për presidentin rus, pasi ai njoftoi një ndihmë shtesë prej 800 milionë dollarësh për sigurinë në Ukrainë, për të blerë më shumë armë dhe pajisje ushtarake. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se komentet e Bidenit ishin “retorikë e papranueshme dhe e pafalshme”, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve Tass.
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy i bëri thirrje Kongresit Amerikan të sigurojë më shumë armë për të ndihmuar vendin e tij të luftojë sulmet ajrore ruse dhe për sanksione të mëtejshme kundër Rusisë, duke përfshirë tërheqjen e të gjitha bizneseve amerikane.

6:39

Forcat ruse qëlluan dhe vranë 10 persona që po qëndronin për bukë në qytetin verior të Ukrainës, Chernihiv, tha ambasada e SHBA në Kiev. Zyrtarët ukrainas thanë se sulmi ndodhi në orën 10 të mëngjesit me orën lokale (08:00 GMT). Ministria ruse e mbrojtjes e mohoi raportin, duke pretenduar se asnjë ushtar rus nuk ishte në Chernihiv.

6:05

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mblidhet sot me kërkesë të gjashtë vendeve perëndimore që kërkuan një seancë të hapur në Ukrainë. Misioni i OKB-së i Mbretërisë së Bashkuar shkroi në Twitter: “Rusia po kryen krime lufte dhe po synon civilët. Lufta ilegale e Rusisë ndaj Ukrainës është një kërcënim për të gjithë ne.” Takimi vjen përpara një votimi të pritshëm për një rezolutë humanitare ruse, e cila është kritikuar ashpër se nuk përmendi luftën e Moskës kundër Ukrainës.

5:43

Forcat ruse kanë liruar kryetarin e qytetit ukrainas Melitopol, tha presidenti ukrainas. Shërbimet shtetërore të komunikimit të Ukrainës shpërndanë një video që tregon Zelenskiy duke folur me Ivan Fedorov pas lirimit të tij. Presidenti tha se Fedorov u rrëmbye nga forcat ruse më 11 mars, të cilët u përpoqën ta bindnin atë të bashkëpunonte, por “njeriu ynë i rezistoi. Ai nuk u dorëzua.”

5:22

Trupat e pesë personave, duke përfshirë tre fëmijë, janë gjetur gjatë kontrolleve të ndërtesave të banimit të bombarduara në qytetin verior të Chernihiv, tha shërbimi i emergjencave të Ukrainës. Trupat u gjetën në rrënojat e një ndërtese konvikti, thuhet në një deklaratë në internet.

5:00

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e OKB-së (GJND) ka urdhëruar Rusinë të ndalojë pushtimin e saj, duke thënë se nuk kishte parë asnjë provë për të mbështetur justifikimin e Kremlinit për luftën. Vetëm gjyqtarët rusë dhe kinezë në gjykatë votuan kundër urdhrit.

4:44

Putin, tha se perëndimi “nuk do të kishte sukses” në atë që ai e quajti përpjekjen e tij për të arritur dominimin global dhe për të copëtuar Rusinë. Në një fjalim televiziv drejtuar ministrave të qeverisë, Putin shkoi më tej se më parë duke pranuar dhimbjen që sanksionet perëndimore po i shkaktonin ekonomisë ruse, por këmbënguli se vendi mund t’i rezistonte Goditjes.

4:00

Ka pasur 43 sulme ndaj objekteve të kujdesit shëndetësor, infrastrukturës dhe punëtorëve të Ukrainës që nga fillimi i pushtimit, tha shefi i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dy punonjës shëndetësorë ishin vrarë dhe të paktën tetë ishin injektuar në sulmet, tha OBSH.

2:00

Primabalerina Olga Smirnova, një nga yjet më të mëdhenj të kërcimit të Rusisë, është larguar nga kompania e Baletit Bolshoi në Moskë pasi denoncoi pushtimin rus. Në fillim të këtij muaji, Smirnova postoi në Telegram duke thënë se ishte kundër luftës “me të gjitha fijet e shpirtit tim”.

1;30

Zelenskyy merr 1 miliard dollarë më shumë armë pas apelit të dëshpëruar për ndihmë nga SHBA.

1:00

Mbretëria e Bashkuar dhe Arabia Saudite bien dakord për “stabilitetin e tregut” të karburanteve, pasi kriza e Ukrainës çrregulloi çmimet e naftës.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *