PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 24-të e luftës. Uria dhe bombat mbërthejnë qytetet e rrethuara. Ukraina-Rusisë: Është koha për të folur.

, ,

9:00

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy thotë se ka ardhur koha për bisedimet e paqes, duke paralajmëruar se përndryshe do të duhen breza që Rusia të rikuperohet nga humbjet e pësuara gjatë luftës. Ai publikoi një adresë video duke thënë se Ukraina dëshironte negociata kuptimplota dhe të ndershme me Moskën për paqen dhe sigurinë pa vonesë, raportoi Reuters. “Ka ardhur koha për një takim – është koha për të folur.” Zelenskiy tha se forcat ruse po bllokonin qëllimisht furnizimet humanitare për qytetet nën sulm.

8:45

Pozicioni i Ukrainës është i pandryshuar në bisedimet me Rusinë, tha negociatori ukrainas Mykhailo Podolyak. Më herët gjatë ditës së djeshme, një anëtar i ekipit negociator të Rusisë tha se Moska dhe Kiev janë pothuajse dakord me neutralitetin e Ukrainës dhe heqjen dorë nga bashkimi me NATO-n. Podolyak akuzoi deklaratat ruse si përpjekje “për të provokuar tension në media”.

8:18

Ministri i Brendshëm i Ukrainës i tha Associated Press se do të duheshin vite për të gjetur dhe çaktivizuar të gjitha mjetet e pashpërthyera nga vendi. Denys Monastyrsky tha: “Një numër i madh predhash dhe minash janë hedhur në Ukrainë dhe një pjesë e madhe e parajsës është shpërthyer. Ata mbeten nën rrënoja dhe përbëjnë një kërcënim të vërtetë. Do të duhen vite, jo muaj për t’i qetësuar ato. ”

8:05

Sergei Lavrov, ministri i jashtëm i Rusisë, vlerësoi Fox News për mbulimin e luftës në Ukrainë gjatë një interviste në studio me rrjetin RT të kontrolluar nga shteti rus. “Ne i dimë sjelljet dhe truket që po përdoren nga vendet perëndimore për të manipuluar mediat… Nëse merrni Shtetet e Bashkuara, vetëm Fox News po përpiqet të paraqesë një këndvështrim alternativ,” tha ai.

8:00

Luftimet kanë arritur në qendër të qytetit të rrethuar ukrainas të Mariupolit, ku 350,000 civilë janë bllokuar me pak ushqim dhe ujë. Ministria ruse e mbrojtjes tha se forcat e saj po “shtrëngonin lakun” rreth qytetit dhe se “lufta kundër nacionalistëve” po zhvillohej në qendër të qytetit. Kryetari i bashkisë së Mariupolit, Vadym Boichenko, tha se luftimet ishin “shumë aktive”. Qindra njerëz mbeten të varrosur nën rrënojat e një teatri që u godit nga një sulm ajror rus të mërkurën, tha Zelenskiy. Në një adresë video, ata zbuluan se më shumë se 130 njerëz ishin shpëtuar deri më tani.

7:00

Administrata e qytetit të Kievit tha të shtunën se 222 njerëz ishin vrarë në Kiev që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, duke përfshirë 60 civilë dhe katër fëmijë. Ajo tha në një deklaratë se 889 persona të tjerë ishin plagosur, duke përfshirë 241 civilë dhe 18 fëmijë, në kryeqytet. The Guardian nuk ka mundur t’i verifikojë këto shifra.

6:00

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, i përshkroi presidentit të Kinës, Xi Jinping, në një telefonatë të sotme “implikime dhe pasoja” nëse Pekini ofron mbështetje materiale për Rusinë ndërsa ajo sulmon qytetet dhe civilët ukrainas, tha Shtëpia e Bardhë. “Kriza në Ukrainë është diçka që ne nuk duam ta shohim”, citohet Xi nga mediat kineze t’i ketë thënë Bidenit.

5:00

Bashkimi Evropian po shqyrton krijimin e një fondi solidariteti për Ukrainën. Plani u njoftua të premten dhe synohet të përdoret për nevojat themelore të njerëzve. Një zyrtar i BE-së i tha Reuters se krijimi i fondit do të diskutohej në një samit të liderëve të BE javën e ardhshme.

4:00

Forcat ruse po “mbahen rob” nga gazetarja ukrainase Victoria Roshchyna, sipas medias ukrainase Hromadske. Në një deklaratë, Hromadske tha se besonte se Roshchyna ishte arrestuar nga FSB ruse rreth 15 marsit.

3:00

Gjashtë milionë e gjysmë njerëz janë aktualisht të zhvendosur brenda Ukrainës, tha OKB të shtunën, gati dy herë më shumë se sa kanë arritur të largohen nga vendi. Shifra e re, e cila zvogëlon 3.3 milionë refugjatët që kanë hyrë kryesisht në territorin e BE-së, është një rritje e madhe në krahasim me vlerësimin e fundit të OKB-së prej 1.85 milionë.

2:00

Vladimir Putin vlerësoi “Unitetin” rus mbi atë që Kremlini po e quan operacionin e tij special në Ukrainë gjatë një fjalimi të rrallë publik në stadiumin kombëtar në Moskë. Ndërsa Putin po përfundonte fjalimin e tij, transmetimi u ndërpre papritur dhe televizioni shtetëror shfaqi këngë patriotike. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov fajësoi një “dështim teknik”.

1:30

Një zyrtar i Programit Botëror të Ushqimit (WFP) tha të premten se zinxhirët e furnizimit me ushqim në Ukrainë po shemben, me një pjesë të infrastrukturës të shkatërruar dhe shumë dyqane ushqimore dhe depo janë bosh. Jakob Kern, Koordinatori i Emergjencave të WFP për krizën në Ukrainë, shprehu gjithashtu shqetësim për situatën në “qytetet e rrethuara” si Mariupol.

1:00

Papa Françesku ka denoncuar “abuzimin e çoroditur të pushtetit” të shfaqur në luftën e Rusisë në Ukrainë dhe bëri thirrje për ndihmë për ukrainasit, për të cilët ata thanë se ishin sulmuar në “identitetin, historinë dhe traditën” e tyre dhe po “mbronin tokën e tyre”. Komentet e Françeskut ishin disa nga më të fortat e tij deri më tani.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *