PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 25-të e luftës. Rusia ka humbur rreth 15 mijë ushtarë në Ukrainë. Kina deklaron neutralitet

, ,

 

 • Më shumë se 6,600 ukrainas u larguan nga qytetet e rrethuara përmes tetë korridoreve humanitare të shtunën, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy.
 • Mijëra banorë të Mariupolit janë dërguar në Rusi kundër vullnetit të tyre, ku janë “ridrejtuar” në qytete të largëta të vendit, tha Këshilli i Qytetit të Mariupolit.
 • Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Rusia ende nuk ka arritur të marrë kontrollin e qiejve mbi Ukrainë.
 • Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, thotë se vendi i tij është “në anën e duhur të historisë” pasi vazhdon të kundërshtojë sanksionet e vendosura ndaj Rusisë dhe mohon se po shqyrton furnizimin me armë për Moskën.
 • Australia ka ndaluar shitjen e aluminit dhe xeheve të aluminit në Rusi, në një përpjekje për të kufizuar prodhimin e municioneve të Rusisë. Australian furnizon 20% të aluminit të Rusisë.
 • Polonia ka propozuar që BE të zbatojë një ndalim total të tregtisë me Rusinë, tha kryeministri i vendit, Mateusz Morawiecki.
 • Rusia tha se kishte përdorur armë hipersonike, të cilat udhëtojnë mjaft shpejt për të shmangur zbulimin nga sistemet e mbrojtjes raketore, për të shkatërruar një depo ushtarake të nëndheshme në Ukrainën perëndimore.
 • Zyrtarët e Kievit kanë raportuar se 228 persona, përfshirë katër fëmijë, janë vrarë në kryeqytetin e Ukrainës. Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës raportoi se 14,400 personel rus janë vrarë që nga fillimi i luftës.
 • Volodymyr Zelenskiy bëri thirrje që bisedimet e paqes “domethënëse, të drejta” të zhvillohen urgjentisht. Ai i tha Moskës se humbjet ruse përndryshe do të ishin aq të mëdha sa do të duheshin breza për t’u rikuperuar. “Negociatat për paqen, për sigurinë për ne, për Ukrainën – domethënëse, të drejta dhe pa vonesë – janë shansi i vetëm për Rusinë që të zvogëlojë dëmin nga gabimet e veta”, tha ai.
 • Zelenskiy i kërkoi gjithashtu Zvicrës që të godasë oligarkët rusë, të cilët po i ndihmojnë për të luftuar Ukrainën nga siguria e “qyteteve të bukura zvicerane”.
 • Qyteti jugor i Zaporizhia hyri në një shtetrrethim 38-orësh duke filluar në orën 1400 GMT të shtunën (1600 me orën lokale) pasi ushtria ukrainase urdhëroi njerëzit të qëndrojnë në shtëpi deri të hënën herët.
 • Agjencitë e ndihmës po pengohen të arrijnë tek njerëzit e bllokuar në qytetet ukrainase të rrethuara nga forcat ruse, tha Programi Botëror i Ushqimit.
 • Ukraina mund të mos prodhojë të korra të mjaftueshme për të eksportuar nëse sezoni i mbjelljeve të këtij viti ndërpritet nga pushtimi rus, ka thënë këshilltari presidencial Oleh Ustenko.
 • Dhjetë korridore humanitare janë rënë dakord me Rusinë për evakuimin e qytetarëve, tha zëvendëskryeministrja Iryna Vereshchuk.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *