PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 27-të e luftës. Rusët kanë ngecur. Zelenskiy i kërkon Putinit bisedime të drejtpërdrejta. Frikë nga përdorimi i armëve kimike

, ,

9:00

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy kërkoi bisedime të drejtpërdrejta me Vladimir Putin, duke thënë: “Pa këtë takim është e pamundur të kuptohet plotësisht se për çfarë janë gati për të ndalur luftën”. Ai tha gjithashtu se vendi i tij nuk do të përkulet kurrë ndaj ultimatumeve nga Rusia dhe qytetet e sulmuara drejtpërdrejt, duke përfshirë kryeqytetin, Kievin, dhe Mariupol dhe Kharkiv nuk do të pranojnë pushtimin rus.

8:00

Akuzat ruse se Kievi ka armë biologjike dhe kimike janë të rreme dhe ilustrojnë se Vladimir Putin po mendon t’i përdorë ato vetë, tha presidenti amerikan Joe Biden. “[Putinit] është kthyer pas murit dhe tani ai po flet për flamuj të rinj fals,” tha ai. Pentagoni ka akuzuar forcat ruse për kryerjen e krimeve të luftës në Ukrainë, duke thënë se ka “prova të qarta” të tilla, dhe Zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA tha se kjo do të ndihmonte në mbledhjen e provave për to.

7:00

Josep Borrell, shefi i çështjeve të jashtme të BE-së, ka paralajmëruar plane të reja për të zhvilluar një “Kapacitet të Shpërndarjes së Shpejtë të BE-së” që mund të lejojë bllokun të “dislokojë me shpejtësi deri në 5000 trupa” për lloje të ndryshme krizash. Ai këmbënguli se nuk do të krijohet një “Ushtri Evropiane”.

6:00

Rusia ka kërcënuar të ndërpresë lidhjet me SHBA-në pasi Joe Biden e quajti Vladimir Putinin një kriminel lufte, duke pretenduar se komentet e tij “i vendosin marrëdhëniet ruso-amerikane në prag të një ndërprerjeje”.

5:00

Pothuajse 10,000 ushtarë rusë mund të jenë vrarë tashmë në luftën në Ukrainë që kur Rusia pushtoi pothuajse katër javë më parë, dhe më shumë se 16,000 u plagosën, sipas raporteve të shifrave të pazbuluara më parë nga ministria e mbrojtjes në Moskë, të zbuluara në një gazetë tabloid pro-Kremlinit, Komsomolskaya Pravda. Gazeta më vonë lëshoi ​​një deklaratë duke pretenduar se ishte hakuar.

4:00

Disa nga punëtorët e rraskapitur të Çernobilit janë lejuar të largohen nga vendi. Ata kanë qenë në detyrë për tre javët e fundit që nga pushtimi rus i Ukrainës, duke nxitur shqetësimet për sigurinë e vendit.
Atasheu i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se pretendimet e Rusisë se ka lëshuar raketa “hipersonike” në Ukrainën perëndimore është ndoshta një përpjekje për të larguar vëmëndjen nga dështimi i përparimit në fushatën e saj tokësore.

3:00

Një burrë 96-vjeçar që i mbijetoi një vargu kampesh përqendrimi nazist, përfshirë Buchenwald dhe Bergen-Belsen, u vra nga një shpërthim gjatë sulmit rus në qytetin ukrainas të Kharkiv, konfirmoi një zëdhënës i fondacionit përkujtimor të kampit të përqendrimit Buchenwald.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *