PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 29 e luftës. Protestë globale ndaj agresionit rus. Izraeli bën lojë të dyfishtë. NATO, G7 dhe BE kundër Putinit

, ,

8:30

Sot mbushet një muaj që kur Rusia sulmoi Ukrainën. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, u bëri thirrje qytetarëve në mbarë botën të bashkohen në mitingje globale në protestë kundër luftës. “Ejani në sheshet, rrugët tuaja. Bëjeni veten të dukshëm dhe të dëgjuar. Thoni se njerëzit kanë rëndësi. Liria ka rëndësi. Paqja ka rëndësi. Ukraina ka rëndësi.”

8:00

Forcat ruse janë akuzuar se kanë marrë peng njerëzit e qytetit të rrethuar ukrainas të Chernihiv, pasi zyrtarët lokalë vendosën racionimin e ujit të pijshëm për civilët e bllokuar. Rreth 150,000 njerëz janë bllokuar në qytetin verior me pak shpresa për ndihmë pasi Rusia i ndërpreu ata nga kryeqyteti, Kiev.

7:55

Porti i Berdyansk, një qytet në rajonin Zaporizhzhia të Ukrainës juglindore, ishte djegur të enjten, sipas mediave lokale ukrainase dhe një këshilltari të lartë në ministrinë e brendshme të vendit.

7:47

Ukraina po rrit presionin mbi forcat ruse në veri-lindje të Kievit, ndërsa kryen kundërsulme të suksesshme kundër pozicioneve ruse në qytetet në periferi të kryeqytetit, ka thënë ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar. Forcat ruse “pothuajse me siguri” kishin pësuar mijëra viktima, shtoi ai. Tani ka të ngjarë të mobilizojë fuqinë punëtore rezerviste dhe rekrutuese – si dhe kompani private ushtarake dhe mercenarë të huaj – për të zëvendësuar humbjet e konsiderueshme.

7:00

Vendet perëndimore do të paralajmërojnë sot presidentin rus, Vladimir Putin, se vendi i tij do të paguajë kosto “shkatërruese” për pushtimin e Ukrainës gjatë një treshe të paprecedentë njëditore të samiteve të NATO-s, G7 dhe BE-së, ku do të marrë pjesë presidenti amerikan, Joe Biden.

6:58

Zelenskiy shpresonte për “hapa kuptimplotë” në raundin e samiteve, duke theksuar se ata do të zbulonin “kush është mik, kush është partner dhe kush na tradhtoi për para”.

6:39

Përpara samitit, NATO ka njoftuar se do të dyfishojë trupat e saj përgjatë krahut lindor të aleancës. “Hapi i parë është vendosja e katër grupeve të reja luftarake të NATO-s në Bullgari, Hungari, Rumani dhe Sllovaki, së bashku me forcat tona ekzistuese në vendet baltike dhe Poloni”, tha sekretari i përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg.

6:38

Vendet e NATO-s gjithashtu pritet të bien dakord në takimin e së enjtes për të siguruar pajisje speciale për të ndihmuar në mbrojtjen e Ukrainës kundër sulmeve kimike, biologjike ose bërthamore të nisura nga Rusia.

6:00

Britania do të sigurojë 6,000 raketa mbrojtëse dhe fonde shtesë për të mbështetur ushtrinë ukrainase, si dhe për gazetarët e BBC-së që ofrojnë mbulim lajmesh në rajon.

5:44

Qeveria amerikane ka thënë se beson se krimet e luftës janë kryer në Ukrainë bazuar në vlerësimin e provave që civilët janë shënjestruar qëllimisht.

5:33

Midis 7,000 dhe 15,000 ushtarë rusë janë vrarë që nga fillimi i luftës, vlerëson NATO. Për krahasim, Rusia humbi rreth 15,000 trupa gjatë 10 viteve në Afganistan, ka raportuar Associated Press.

5:00

I dërguari rus për klimën, Anatoli Chubais, ka dhënë dorëheqjen dhe është larguar nga vendi në shenjë proteste kundër luftës së Putinit në Ukrainë. Ai është zyrtari i nivelit më të lartë që ka shkëputur Kremlinin për pushtimin.

4:00

SHBA tha se do të shpallte një paketë sanksionesh të lidhura me Rusinë kundër figurave politike dhe oligarkëve të enjten. Një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit konfirmoi se ambasada amerikane kishte marrë nga Rusia një listë të diplomatëve amerikanë të konsideruar “persona non grata” nga ministria e jashtme ruse.

3:00

Izraeli e ka bllokuar Ukrainën nga blerja e softuerit spiun Pegasus, nga frika e zemërimit të Rusisë. Zbulimi, pas një hetimi të përbashkët nga Guardian dhe Washington Post, ofron një pasqyrë të re në mënyrën se si marrëdhënia e Izraelit me Rusinë ka minuar ndonjëherë aftësitë sulmuese të Ukrainës – dhe ka kundërshtuar prioritetet e SHBA.

2:00

Putin ka thënë se Rusia ka në plan të kërkojë pagesën në rubla për shitjen e gazit te vendet “jomiqësore”.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *