PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 36-të e luftës. Pak shpresa për paqe. Sulme kibernetike ruse ndaj NATO-s. Europa fillon dëbimin masiv të spiunëve rusë

, ,

8:45

Ministria ruse e mbrojtjes njoftoi një armëpushim lokal të enjten për të lejuar evakuimin e civilëve nga qyteti port i rrethuar i Ukrainës, Mariupol, sipas Agence France-Presse. Një korridor humanitar nga Mariupol në Zaporizhzhia, nëpërmjet portit të kontrolluar nga Rusia të Berdiansk, do të hapet nga ora 10:00 (07:00 GMT), tha ministria të mërkurën.

8:14

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, ka paralajmëruar se Rusia po grumbullon forcat e saj për një ofensivë të madhe në rajonin lindor të Donbasit. Ai tha se Ukraina ishte “e përgatitur” për të dhe shtoi se çdo tërheqje ruse e trupave nga rrethi i Kievit ishte detyruar nga rezistenca e ashpër e trupave ukrainase.

8:02

Rusia dhe Ukraina do të rifillojnë bisedimet e paqes në internet të premten më 1 prill. Një zyrtar i lartë i Ukrainës tha se liderët e të dy vendeve, Vladimir Putin dhe Volodymyr Zelenskiy, mund të takohen “së shpejti”, por Kremlini minimizoi shpresat për një përparim të hershëm. Presidenti i Ukrainës tha në një fjalim televiziv drejtuar kombit të mërkurën se “për momentin ka vetëm fjalë, asgjë konkrete”.

7:00

Zelenskiy tha se ai foli me Joe Biden për një orë në një tjetër “ditë diplomatike shumë aktive”, duke falënderuar presidentin amerikan për një paketë të re ndihme humanitare prej 1 miliard dollarësh dhe një mbështetje të drejtpërdrejtë buxhetore prej 500 milion dollarësh. Zelenskiy tha: “Mbështetja e Shteteve të Bashkuara është jetike për ne. Dhe tani është veçanërisht e rëndësishme t’i japim dorën Ukrainës, për të treguar gjithë fuqinë e botës demokratike”.

6:45

Granatimet ruse vazhduan të mërkurën, pavarësisht se Moska tha të martën se do të zvogëlonte sulmet e saj rreth Kievit dhe qytetit verior të Chernihiv. Megjithatë, raportet që citojnë Pentagonin thanë se forcat ruse po “largoheshin” nga centrali bërthamor i Çernobilit.

6:32

Zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar, SHBA-së dhe BE-së thonë se Putini është mashtruar lidhur me performancën ushtarake ruse. Putin ka marrë dezinformata se sa mirë po ecën Rusia dhe sa shumë kanë ndikuar sanksionet në vend, sepse disa nga njerëzit më të afërt me të kanë frikë t’i thonë të vërtetën, sipas një fjalimi të planifikuar nga kreu i shërbimit të spiunazhiit të GCHQ të Britanisë të enjten.

6:20

Kufizimet globale për eksportet e komponentëve industrialë në Rusi kanë goditur prodhimin e makinave dhe tankeve. Një prodhues makinash është mbyllur dhe prodhimi i tankeve është ndalur, sipas SHBA.

5:00

Liz Truss, sekretarja e jashtme e Britanisë, do të zbarkojë në Indi sot për t’i kërkuar qeverisë së Narendra Modit të reduktojë varësinë e saj strategjike nga Rusia. Ardhja e saj në Nju Delhi përkon me atë të partnerit të saj, Sergei Lavrov, ministër i Jashtëm i Rusisë, i cili do të bëjë vizitën e tij të parë që nga pushtimi rus në Ukrainë.

4:00

Mbretëria e Bashkuar ka njoftuar ligje të reja që synojnë aksesin e oligarkëve rusë në “shërbimet teknike të aviacionit dhe detar të Mbretërisë së Bashkuar”, sipas Ministrisë së Jashtme.

3:00

Tetë oligarkëve rusë në listën e sanksioneve në Mbretërinë e Bashkuar për lidhjet e tyre me Vladimir Putin iu dhanë “viza të arta” për të jetuar në Britani. Individëve iu dha e drejta për të jetuar në MB pasi premtuan se do të investonin të paktën 2 milionë funte sipas skemës së diskutueshme të vizave të nivelit 1 të investitorëve, ka pranuar qeveria e Mbretërisë së Bashkuar.

2:00

Hakerët rusë së fundmi janë përpjekur të depërtojnë në rrjetet e NATO-s dhe ushtrive të disa vendeve të Evropës Lindore, sipas një raporti nga grupi i analizës së kërcënimeve të Google. Raporti nuk thoshte se cilët ushtarakë ishin shënjestruar në atë që Google e përshkroi si “fushatë kredenciale të phishing” të nisura nga një grup me bazë në Rusi i quajtur Coldriver, ose Callisto.

1:00

Sllovakia ka thënë se do të dëbojë 35 diplomatë rusë bazuar në informacionin e dhënë nga shërbimet e inteligjencës. Vendet e tjera të BE-së, Belgjika, Holanda, Irlanda dhe Republika Çeke kanë njoftuar të gjitha dëbimin e diplomatëve rusë të dyshuar për spiunazh.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *