PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 41-të e luftës. Biden: Putin – kriminel lufte. Qytetet e Ukrainës janë mbushur me viktima dhe rrënoja

, ,

 • Presidenti i SHBA Joe Biden e quajti presidentin rus, Vladimir Putin, një “kriminel lufte” dhe tha se ata do të bënin thirrje për një gjyq për krimet e luftës si një zemërim global mbi pretendimet për vrasjet e civilëve nga ushtarët rusë në qytetin e Ukrainës, Bucha, që vazhdon të rritet. “Ne duhet të mbledhim informacionin. Ne duhet të vazhdojmë t’i sigurojmë Ukrainës armët që i nevojiten për të vazhduar luftën dhe duhet të marrim të gjitha detajet [për të] pasur një gjyq për krimet e luftës. Ky djalë është brutal dhe ajo që po ndodh në Bucha është e egër”, tha ai të hënën.
 • Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se BE-ja ishte e gatshme të dërgonte ekipe hetimore në Ukrainë për të dokumentuar krimet e dyshuara të luftës ruse dhe krimet kundër njerëzimit. Ajo tha se kishte folur me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy për “vrasjet e tmerrshme” që u zbuluan gjatë fundjavës.
 • Zelenskiy vizitoi Bucha, rreth 45 km në veri-perëndim të Kievit, i veshur me forca të blinduara dhe i rrethuar nga personeli ushtarak të hënën. Ai foli për vdekjen dhe shkatërrimin në qytetet Stoyanka, Irpin dhe Bucha të çliruara së fundmi. “Qytetet janë thjesht të rrënuara,” tha ai, duke shtuar se autoritetet kishin filluar një hetim për krime të mundshme lufte. Zelenskiy tha se kishte informacione që sugjeronin se më shumë se 300 njerëz u vranë dhe u torturuan vetëm në Bucha.
 • Presidenti ukrainas iu drejtua udhëheqësve perëndimorë, duke kritikuar atë që ai e përshkroi si veprim të vonuar kundër Rusisë. “A duhej vërtet qindra njerëz tanë të vdisnin në agoni që disa liderë evropianë të kuptonin më në fund se shteti rus meriton presionin më të ashpër?” ai pyeti. Duke iu referuar ndihmës ushtarake, ai tha: “Po të kishim marrë tashmë atë që na nevojitej… mund të kishim shpëtuar mijëra njerëz.”
 • Zelenskiy do t’i drejtohet Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të martën, pasi ata thanë se ishte në interesin e Kievit që të kishte një hetim të hapur për vrasjen e civilëve në Ukrainë.
 • Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, mori prova se vrasjet e civilëve në Bucha ishin vetëm “maja e ajsbergut”. Duke folur në një konferencë të përbashkët për shtyp me ministren e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, ata përmendën “tmerret e Bucha, Mariupol dhe vende të tjera” që kërkojnë “sanksione serioze të G7 dhe BE”.
 • Trupat e pesë civilëve, përfshirë kryetarin e bashkisë, u gjetën me duar të lidhura në fshatin Motyzhyn, 45 km në perëndim të Kievit, thanë autoritetet ukrainase. Kryetarja e bashkisë, Olga Sukhenko, burri i saj dhe djali i tyre, u rrëmbyen nga trupat ruse më 24 mars, tha policia. “Ata torturuan dhe vranë të gjithë familjen e kryetarit të fshatit,” tha Anton Herashchenko, një këshilltar në ministrinë e brendshme të Ukrainës.
 • Prokurorja e përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova, tha se qyteti i Borodyanka do të ishte goditja më e rëndë nga pushtimi rus në rajonin e Kievit. Duke folur në televizionin kombëtar, Venediktova tha se numri i viktimave në Borodyanka, rreth 23 km në perëndim të Bucha, do të ishte më i lartë se kudo tjetër, por nuk dha detaje të mëtejshme.
 • Zelenskiy tha se vendi po përgatitet për “aktivitet edhe më brutal” të forcave ruse në lindje dhe jug të Ukrainës. “Ne e dimë se çfarë do të bëjnë ata në Donbas,” tha ai. Zëdhënësi i ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, Oleksandr Motuzyanyk, tha se Rusia po sulmon qytetet Rubizhne dhe Popasna në rajonin lindor të Luhansk, ndërsa përgatitet për një sulm në qytetin e Severodonetsk dhe po punon për të kapur Mariupolin.
 • Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, dukej se i vërtetoi pretendimet, duke thënë se “Rusia po ripozicionon forcat e saj për të përqendruar operacionet e saj sulmuese në lindje dhe pjesë të Ukrainës jugore” dhe kjo fazë e re e pushtimit rus “mund të matet në muaj ose më gjatë”.
 • Kryqi i Kuq tha se një ekip i dërguar për të ndihmuar në evakuimin e civilëve nga Mariupol po mbahet nga policia në territorin e kontrolluar nga Rusia. Ekipi u ndalua të hënën ndërsa po kryente përpjekje humanitare për të ndihmuar në udhëheqjen e një korridori të sigurt kalimi për civilët dhe “po mbahet në qytetin Mangush, 20 km në perëndim të Mariupolit”, tha për AFP zëdhënësja e KNKK-së, Caitlin Kelly.
 • Rusia ka mbështetur një kryebashkiak të ri, të vetëshpallur të Mariupolit, i cili po bashkëpunon me forcat ruse, raportoi Reuters.
 • Uashingtoni po punon për më shumë sanksione ekonomike kundër Rusisë që do të shpallen këtë javë, tha Sullivan, duke shtuar se “opsionet që lidhen” me industrinë fitimprurëse të energjisë të vendit janë në tryezë.
 • Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss tha se ajo do të punojë me aleatët për të ndaluar anijet ruse nga portet perëndimore, për të goditur bankat ruse dhe për të rënë dakord për “një afat kohor të qartë për të eliminuar importet tona të naftës, gazit dhe qymyrit rus”.
 • SHBA do të kërkojë largimin e Rusisë nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut. Gjatë një vizite në Rumani, Linda Thomas-Greenfield, ambasadorja e SHBA në Kombet e Bashkuara, i bëri thirrje organit ndërkombëtar të pezullojë Rusinë.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *