PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 50-të e luftës. Shkatërrohet kryeqëzori rus “Moska” në Detin e Zi. Gjykata ndërkombëtare heton krimet e luftës.

, ,

 1. Ministria ruse e mbrojtjes ka thënë se i gjithë ekuipazhi i anijes luftarake në Moskë, që raportohet se është goditur nga Ukraina në Detin e Zi vonë të mërkurën, është evakuuar pasi një shpërthim municioni rezultoi në një zjarr në anije. “Kryqësor Moska i Flotës së Detit të Zi u dëmtua rëndë si rezultat i shpërthimit të municioneve që ndodhi si rezultat i një zjarri, ekuipazhi u evakuua,” raportoi media shtetërore ruse TASS, duke cituar ministrinë ruse të mbrojtjes. Anija u sfidua nga trupat ukrainase në ishullin e gjarpërinjve në fillim të luftës. Një zyrtar ukrainas tha më herët se Moska ishte goditur nga dy raketa, por nuk dha asnjë provë. Anija 12,500 tonëshe ka një ekuipazh prej rreth 500 personash.
 2. Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy bëri thirrje për një embargo të naftës në fjalimin e tij të natës të mërkurën. “Para së gjithash, ne kemi nevojë për një embargo të naftës. Dhe gatishmëria e qartë e Evropës për të hequr dorë nga e gjithë energjia ruse. Bashkimi Evropian duhet të ndalojë sponsorizimin e makinës ushtarake të Rusisë.
 3. Zelenskiy konfirmoi se ekspertët e mjekësisë ligjore nga gjykata ndërkombëtare penale vizituan Bucha të mërkurën për të hetuar krimet e mundshme të luftës. “Përgjegjësia për ushtrinë ruse për krimet e luftës është e pashmangshme. Ne do t’i tërheqim të gjithë në Tribunal. Dhe jo vetëm për atë që u bë në Bucha.
 4. Presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi një ndihmë ushtarake shtesë prej 800 milionë dollarësh për Ukrainën, përfshirë artilerinë e rëndë përpara një sulmi më të gjerë rus që pritet në Ukrainën lindore. Paketa, e cila e sjell ndihmën ushtarake totale që kur forcat ruse pushtuan në shkurt në më shumë se 2.5 miliardë dollarë, përfshin sisteme artilerie, raunde artilerie, transportues të personelit të blinduar dhe anije të mbrojtjes bregdetare pa pilot, tha Biden në një deklaratë pas një telefonate me Zelenskiy.
 5. Departamenti Amerikan i Shtetit mbrojti të mërkurën akuzën e Bidenit se Rusia po kryen një gjenocid në Ukrainë, duke thënë se forcat e saj po përpiqen të shkatërrojnë vendin dhe popullsinë e tij civile. Biden ngriti akuzën ndaj forcave të Presidentit Vladimir Putin për herë të parë të martën. “Unë do të parashikoj se ajo që Presidenti Biden e quajti është ajo që në fund të fundit do të kemi gjasa të gjejmë kur të jemi në gjendje të mbledhim të gjitha këto prova,” tha zyrtarja numër tre e departamentit të shtetit, Victoria Nuland, për CNN. “Sepse ajo që po ndodh në terren nuk është një aksident”.
 6. Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka refuzuar të përsërisë akuzat e Bidenit se Rusia po kryente “gjenocid” kundër ukrainasve, duke paralajmëruar se përshkallëzimi verbal nuk do të ndihmonte në përfundimin e luftës. Presidenti amerikan tha të martën se ishte “u bërë gjithnjë e më e qartë se Putini thjesht po përpiqet të fshijë idenë e kujtdo për të qenë në gjendje të jetë një ukrainas”. Në përgjigje, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i përshkroi komentet e Bidenit si “të papranueshme”.
 7. Më shumë se 1000 marinsa ukrainas që mbronin qytetin port të rrethuar të Mariupolit janë dorëzuar, ka pretenduar Moska. Në një nga betejat më kritike të luftës, ministria ruse e mbrojtjes tha të mërkurën se 1,026 ushtarë nga Brigada e 36-të e Marinës së Ukrainës, përfshirë 162 oficerë, kishin “ulur vullnetarisht armët” pranë fabrikës së hekurit dhe çelikut të qytetit Ilyich. Nuk kishte asnjë konfirmim të pavarur të pretendimit.
 8. Tërheqja ruse nga rrethi i Kievit ka çuar në zbulimin e një numri të madh civilësh në dukje të masakruar, duke nxitur dënimin ndërkombëtar dhe thirrjet për një hetim të krimeve të luftës. Shefi i policisë së qarkut të Kievit tha se trupat e 765 civilëve, duke përfshirë 30 fëmijë ishin gjetur rreth kryeqytetit.
 9. Trupat ruse thuhet se po vuajnë nga “morali i ulët dhe zhgënjimi” midis disa prej trupave më të rinj. Ndërsa foli në një konferencë për shtyp sot, zëdhënësi i Pentagonit John Kirby tha gjithashtu se udhëheqësit e trupave ruse ishin “të frustruar” pasi pushtimi rus i Ukrainës vazhdon.
 10. Presidentët e katër vendeve në kufi me Rusinë – Polonia, Estonia, Lituania dhe Letonia – kanë udhëtuar për në Kiev në shenjë mbështetjeje për homologun e tyre ukrainas dhe trupat e tij të luftuar. Kjo vjen pas refuzimit të raportuar të Kievit për të takuar presidentin gjerman, Frank-Walter Steinmeier, i cili vizitoi Poloninë të martën dhe tha se ata kishin planifikuar të shkonin në Ukrainë, por “nuk ishte i dëshiruar”. Ish-ministri i Jashtëm gjerman po përballet me kritika të rënda për politikën e tij të kaluar të afrimit ndaj Moskës.
 11. Zelenskiy u tha deputetëve estonezë, pa dhënë prova, se Rusia po përdorte bomba fosfori në Ukrainë. Forcat ukrainase në Mariupol thanë se një dron kishte hedhur një substancë helmuese në qytet, por nuk ka pasur asnjë konfirmim të pavarur se Rusia ka përdorur armë kimike të ndaluara.
 12. Në një fjalim në Këshillin Atlantik të mërkurën, Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha se vendet pro Rusisë mund të përballen me izolimin global. “Koalicioni i unifikuar i vendeve sanksionuese nuk do të jetë indiferent ndaj veprimeve që minojnë sanksionet që kemi vendosur.”
 13. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka vendosur sanksione ndaj 206 individëve të tjerë në përgjigje të pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin, duke përfshirë 178 persona të përfshirë në mbështetjen e republikave të vetëshpallura në Luhansk dhe Donetsk. Liz Truss, sekretarja e jashtme, tha se sanksionet e fundit u vendosën në një përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj “sulmeve të tmerrshme me raketa” në një stacion treni në Kramatorsk, në Ukrainën lindore, që vranë dhjetëra civilë.
 14. Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk, tha se nuk ishte e mundur të hapej asnjë korridor humanitar të mërkurën. Ajo tha se situata përgjatë rrugëve ishte “shumë e rrezikshme” dhe akuzoi forcat ruse për shkeljen e marrëveshjes për të ndaluar të shtënat ndërsa njerëzit iknin.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *