PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 54-të e luftës. Rreth 5 milionë refugjatë. Krahas luftës, Ukraina shpejton drejt integrimit në BE

, ,

 1. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, ka bërë thirrje për më shumë armë, duke e përshkruar “çdo vonesë” si “leje që Rusia të marrë jetën e ukrainasve”. Në fjalimin e tij të fundit, ai u bëri thirrje vendeve që të dërgojnë armë, duke thënë se fati i Ukrainës “varet prej tyre”.
 2. Zelenskiy gjithashtu pohoi në adresë se rajonet e Khersonit dhe Zaporizhzhia në jug të Ukrainës po transferoheshin në “zonën e rubla” dhe ishin në varësi të administratës ruse. Presidenti i Ukrainës pranoi se veprimet e Rusisë në territore po ndiqnin shembullin e të ashtuquajturave republika separatiste të DPR dhe LPR.
 3. Ukraina është zotuar se forcat e saj do të “luftojnë deri në fund” në qytetin port të rrethuar të Mariupolit, pasi një ultimatum rus për trupat e mbetura ukrainase atje për t’u dorëzuar skadoi.
 4. Një ushtar i dytë britanik që luftonte me ushtrinë ukrainase u parakalua në televizionin rus pasi u kap në Mariupol. Shaun Pinner, 48 vjeç, tha se ai kishte luftuar së bashku me marinsat ukrainas kur forcat e Vladimir Putin pushtuan gati tetë javë më parë.
 5. Ukraina ka plotësuar një pyetësor i cili do të formojë një pikënisje për Bashkimin Evropian për të vendosur për anëtarësimin e Kievit, tha Ihor Zhovkva, Zëvendës Shefi i zyrës së Presidentit Volodymyr Zelenskiy.
 6. Një seri e re sulmesh ajrore ruse erdhi si një kujtesë këtë fundjavë se lufta në kryeqytetin ukrainas është larg përfundimit, pavarësisht nga shenjat e jetës më normale që po ktheheshin në rrugë ditët e fundit.
 7. Zelenskiy tha se ai e ka ftuar presidentin francez Emmanuel Macron të vizitojë Ukrainën për të parë vetë provat se forcat ruse kanë kryer “gjenocid”, një term që Macron nuk e ka përdorur.
 8. Më herët të dielën, Zelenskiy i kërkoi presidentit amerikan Joe Biden të vizitojë Ukrainën dhe përsëriti se ai nuk është i gatshëm të japë territorin në lindje të vendit për t’i dhënë fund luftës me Rusinë. Zelenskiy tha se ata ishin “me shpresë” që Biden do ta bënte udhëtimin.
 9. Presidenti i Komisionit Evropian u ka kërkuar vendeve anëtare që të furnizojnë Ukrainën me sisteme armësh “sa më shpejt” dhe sugjeroi që një raund tjetër i sanksioneve të BE-së mund të synojë Sberbank të fuqishëm të Rusisë.
 10. Agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatët tha se 4,869,019 ukrainas ishin larguar nga vendi që nga pushtimi i Rusisë në shkurt – 32,574 më shumë nga totali i së shtunës, tha të dielën shefi i Komisionerit të Lartë të OKB-së për Refugjatët, Filippo Grandi.
 11. Oleg Synegubov, kreu i administratës rajonale të Kharkiv, tha se forcat ukrainase po i shtynin me sukses rusët në lindje të qytetit dhe se disa fshatra u çliruan.
 12. Të paktën dy persona u vranë dhe katër u plagosën të dielën nga bombardimet e qytetit lindor të Ukrainës, Zolote, tha guvernatori lokal.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *