PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 7-të e luftës. Fëmijë të vrarë nga bombardimet. Asnjë qytet ukrainas nuk është nën kontrollin e plotë të Rusisë

, ,

Parashutistët rusë kanë zbarkuar në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkov, ndërsa lufta e ofensivës ruse vazhdon për të shtatën ditë. Sipas ushtrisë ukrainase, zbarkimi i trupave u pasua nga luftime në rrugët e Kharkovit, sipas agjencisë së lajmeve AFP.

Rusia tashmë ka kryer bombardime të gjithanshme në Kharkov. Sipas guvernatorit rajonal Oleg Synegubov, të paktën 21 persona janë vrarë dhe 112 janë plagosur në sulmet me raketa ruse në Kharkov në 24 orët e fundit.

Natën e shkuar, presidenti amerikan Joe Biden përdori termin “diktator” për Presidentin rus Vladimir Putin në fjalimin e tij para kombit amerikan.

– Gjatë gjithë historisë sonë, ne kemi nxjerrë këtë mësim: kur diktatorët nuk paguajnë çmimin e agresionit të tyre, ata shkaktojnë më shumë kaos. Dhe kostot dhe kërcënimet për Amerikën dhe botën janë vazhdimisht në rritje, tha Biden.

Biden njoftoi gjithashtu se SHBA do të mbyllte hapësirën e saj ajrore për avionët rusë.

Qindra civilë në Ukrainë kanë vdekur nga sulmet ruse. Forcat ruse kanë bombarduar Ukrainën dhe qytetet e rrethuara. Sipas Ukrainës, asnjë qytet i madh nuk është ende nën kontrollin e Rusisë.

Në qytetin H’erson, të paktën stacioni kryesor hekurudhor dhe porti i lumit janë marrë nga forcat ruse, sipas kryebashkiakut lokal.

Në kryeqytetin Kiev, raketat ruse kanë goditur një kullë televizive dhe një klinikë materniteti pranë Kievit.

– Raketa që goditi klinikën e maternitetit ka shkaktuar shumë dëme, tha në Facebook Vitali Gyrin, shef i klinikës së maternitetit.

Të paktën pesë persona humbën jetën kur Rusia goditi kullën televizive në Kiev.

Sipas OKB-së, ka të paktën 13 fëmijë dhe të paktën 136 civilë kanë vdekur në Ukrainë. Shifrat e dhëna nga Ukraina janë më të larta.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *