PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dua Lipa do të këndojë në Helsinki. Të premten fillon shitja e biletave

, , ,

Këngëtarja dhe kantautorja e klasit MEGA HIT POP, Dua Lipa, do të performojë në Hartwall Arena të Helsinkit më 23 qershor të vitit të ardhshëm.

Koncerti është pjesë e turneut të yllit Future Nostalgia, i cili fillon në Shtetet e Bashkuara në shkurt. Në Evropë do të qarkullojë nga mesi i prillit. Turneu në Finlandë do të vijë nga Lituania dhe pas Helsinkit do të vazhdojë për në Oslo nëpërmjet Stokholmit.

Turneu është emërtuar pas diskut Future Nostalgia i lëshuar në pranverën e vitit 2020.

Shqiptarja Dua Lipa ka lindur në vitin 1995 në Londër në një familje të shtresës së mesme e cila u shpërngul nga Prishtina e Kosovës. Karriera e tij muzikore filloi si adoleshente me këngët e kopertinës të bëra për YouTube. Albumi debutues i Lipës Dua Lipa u publikua në vitin 2017.

Lipa është tre herë fituese e Grammy. Përveç karrierës së tij muzikore, ylli përshkruhet si një influencuese dhe krijuese e trendeve të larmishme kulturore, si dhe një stiliste mode. Ajo është një ambasadore e shkëlqyer e shqiptarëve, e cila nuk lë rast pa pohuar rrënjët e saj, si edhe mbrojtur interesin e Kosovës në të gjitha mediumet ku ështe e pranishme.

Shitja e biletave për koncertin do të fillojë të premten, më 26 nëntor në orën 11:00. Dua Lipa performoi për herë të fundit në Finlandë në verën e vitit 2018 në Ruisrock.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *