PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Ekipi i skive në sprint për meshkuj i jep Finlandës medaljen e gjashtë në Lojërat Olimpike

, ,

Iivo Niskanen dhe Joni Mäki zunë vendin e dytë në garën ekipore sprint të skive për meshkuj të mërkurën, duke i dhënë Finlandës medaljen e dytë të argjendtë në Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit. Dyshja humbi medaljen e artë për vetëm 2.46 sekonda.

Finlanda tani ka fituar gjithsej gjashtë medalje në Lojërat Olimpike Dimërore 2022, të gjitha në garat e skive ndër-vend: një ari, dy argjendi dhe tre bronzi, duke i shtuar sot vendin e tretë që zuri ekipi i femrave në garën e hokejit mbi akull.

Fitorja e së premtes e çon në tre numrin e medaljeve të Niskanen në këto lojëra. Ai më parë fitoi të artën në 15 km klasik për meshkuj dhe të bronztë në garën 15 km + 15 km Skiathlon.

Finlandezja Kerttu Niskanen dhe Krista Pärmäkoski përfunduan të katërtat në finalen e sprintit për femra javën e shkuar.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *