PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Festë e çmendur në Helsinki. Finlanda mund Kanadanë dhe fiton kupën e botës

, ,

Sheshi i Tregut të Helsinkit, ku gjenden edhe godinat e kryeministrisë, bashkisë dhe presidencës, ishte plot me festues mbrëmjen e së dielës, kur Finlanda siguroi kupën e katërt të kampionatit botëror të hokejit në historinë e saj duke fituar ndaj Kanadasë.

 

Mes atyre që bënin tifozllëk në pallatin e sportit të qytetit të Tamperes ishte edhe kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin.

Hokej, sporti më popullor në Finlandë, është njëherësh edhe sporti ku sportdashësit finlandezë presin t’i gëzohen ndonjë kupe në garat ndërrkombëtare.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *