PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Finlanda i gëzohet rezultateve në Francë. Macron na mbështet në NATO

, ,

Finlanda i gëzohet fitores së presidentit aktual Emmanuel Macron në zgjedhjet presidenciale franceze. Ministri i Jashtëm Pekka Haavisto tha se fitorja do të sjellë stabilitet në politikën evropiane në hijet e luftës.

– Do të thotë vazhdimësi e politikës evropiane dhe të sigurisë së Francës, thotë Haavisto.

Macron fitoi me 58.6 përqind të votave përballë Marine Le Pen, lidere e ekstremit të djathtë, e cila mori mbështetjen e 41.4 përqind të votuesve, ose rreth 5 milionë vota më pak.

Nën udhëheqjen e Macron, Franca ka shprehur më herët mbështetjen për aplikimin e mundshëm të Finlandës në NATO.

– Vazhdimi i Macron do të thotë se mbështetja e Francës për pranimin e Finlandës do të ruhet, thotë Haavisto.

Sipas Haavisto, zgjedhja e Le Pen do të kishte sjellë më shumë paparashikueshmëri në Evropë. Qëndrimi dashamirës i Le Pen ndaj Vladmir Putinit, i cili është në luftë në Ukrainë, do të kishte ngjallur gjithashtu dyshime.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *