PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Finlanda raporton rekordin e ri të personave të infektuar me koronavirus

, ,

Në Finlandë, 2,877 infeksione të reja me koronavirus u diagnostikuan të mërkurën, thotë Instituti Kombëtar për Shëndetin dhe Mirëqenien THL. Deri më tani janë raportuar gjithsej 224,169 raste.

Aktualisht në spital janë 314 pacientë me koronavirus. 61 prej tyre janë në terapi intensive. Numri i pacientëve në terapi intensive është rritur me një nga dita e djeshme. Sipas THL, janë 6 vdekje të reja.

Një total prej gati 24,000 infeksionesh janë raportuar në dy javët e fundit, që është rreth 6,300 më shumë se në dy javët e mëparshme.

Incidenca në Finlandë në tërësi është aktualisht 437 raste për 100,000 banorë në dy javë.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *