PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Finlandezët në garën e Formula 1. Pas Räikkönen, një 15 vjeçar synon të garojë me Valtteri Bottas

, ,

Kur Kimi Räikkönen përfundon karrierën e tij në Formula 1, Finlanda kthehet në kohën kur ka “vetëm” një pilot finlandez në seri. Hera e fundit që kishte një pilot finlandez në serinë F1 ishte në 2010–11, kur Heikki Kovalainen garoi në Lotus dhe Caterham.

Në vitet 2000, e njëjta situatë ka qenë e njëjtë në vitet 2003–2006, kur Räikkönen ngiste një McLaren. Me kalimin e viteve, Finlanda ka patur dy pilotë në proporcion me popullsinë e saj për një kohë të gjatë.

– Kjo ka qenë një epokë e mrekullueshme në Finlandë, kur ka kohë që nuk ka pasur një numër të madh pilotësh në Finlandë. Është një gjë e madhe që Kimi largohet, pasi kemi pasur dy pilotë për një kohë të gjatë, komentoi ekspertja e Yle Sports, Jukka Mildh.

– Kimi e çoi përpara markën finlandeze, ishte magjepsës si atlet dhe mori shumë fansa nga vende të ndryshme. Ndërprerja e tij ka një rëndësi të madhe, vazhdon Mildh.

Në të ardhmen, motorsporti finlandez në klasin e lartë do të mbështetet nga Valtteri Bottas, i cili do të transferohet nga Mercedes te Alfa Romeo. Bottas dhe finlandezët shijuan ritmin e skuadrës më të mirë këtë sezon kur Bottas doli i treti në serinë e Kampionatit Botëror.

Në total, Bottas ngau një Mercedes për pesë sezone.

– Këtë sezon, Bottas arriti të festonte kampionatin e prodhuesve dhe mori në mënyrë të lavdishme shpërblimet e Kupës së Botës nga vendi i tretë. Kjo është një performancë mjaft e mirë. Ndoshta ai, njerëzit dhe publiku prisnin më shumë që të kishin një shans në kampionat, por Lewis Hamilton është kundërshtari më i vështirë në botë, thotë Mildh.

Alfa Romeo ka luftuar në bazë këtë sezon, por skuadra do të ketë një shans të ri sezonin e ardhshëm për shkak të ndryshimeve në rregullat e makinës F1. Në të ardhmen do të jetë më e lehtë për të ngarë veturat, gjatë parakalimeve dhe të afrohen me veturat e tjera.

Megjithatë, që fituesi i ardhshëm i F1 të jetë finlandez ndoshta do të duhet të presim më shumë.

– Mendoj se Mercedes dhe Red Bull janë ende organizata udhëheqëse, por McLaren dhe Ferrari patjetër do të ngrihen. Në të njëjtën mënyrë, Alfa Romeo merr një shans. Të fitosh nuk është domosdoshmërisht realiste, por le të fillojmë nga e para.

– Shumë thonë se Bottas po zbehet, por unë mendoj se do të futet në një ambient më të këndshëm dhe do të ndikojë pozitivisht në zhvillimin e ekipit, veçanërisht kur të ndryshojnë makinat. Valtter do të luajë një rol të madh në këtë, thotë Mildh.

Bottas është 32 vjeç dhe karriera e tij në klasën mbretërore nuk do të zgjasë përgjithmonë.

Si duket e ardhmja për shoferët finlandezë?

Sipas Mildhit, disa pilotë të talentuar aktualisht po zhvillohen në prapavijë. Tuukka Taponen, 15 vjeç, i cili fitoi Kampionatin Botëror të Kartingut.

Emra të tjerë të talentuar përfshijnë William Alatalo dhe Patrik Pasma.

– Taponen nget Tony Kart. Ai është emri më i spikatur për momentin, thotë Mildh.

Ëndrra e F1 kërkon shumë para

Paratë luajnë një rol të madh për të hyrë në serinë F1. Në thelb, një piloti kart i nevojiten rreth shtatë milionë euro për të trokitur në dyert e një ekipi të F1.

– Është një shumë e madhe, por duhet të mbani mend se çështjet sportive kanë vërtet shumë rëndësi në sytë e vendimmarrësve. Sigurisht, një punë e mirë, qëndrimi, mënyra e të punuarit dhe aftësitë shumë të mira të drejtimit janë vendimtare.

– Kimi është një shembull i mirë i një shoferi të talentuar. Sikurse e kuptoj unë, ai mund të mos ketë pasur asnjë shans për të arritur nivelin e F3 pasi për pjesën e mbetur të sezonit po garonte në Formula Renault. Por papritmas ai u fut në serinë F1. Kjo është një histori ëndrrash, natyrisht, thotë Mildh./YLE

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *