PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Francezi vendos rekordin e ri në Finlandë: Notoi tre minuta nën akull

, ,

Sportisti i zhytjes së lirë  Arthur Guérin-Boëri ka vendosur një rekord të ri botëror për zhytjen nën akull. Rekordi u regjistrua gjatë zhytjes në një liqen pranë qytetit të Heinola, në Finlandën jugore.

Notari francez notoi në një distancë prej 120 metra nën ujë ndërsa mbante frymën për rreth tre minuta, pa ndonjë oksigjen shtesë ose pajisje zhytjeje.

Kampioni pesë herë botëror i këtij sporti kishte veshur rroba të zeza dy milimetra të trasha dhe syze noti, ndërsa zhytej nën akull ku uji ishte në temperaturën plus 2 gradë celsius. . Nëntë vrima u shpuan në akull përgjatë rrugës për të siguruar sigurinë e zhytësit.

Rezultati i Guérin-Boërit ende nuk është konfirmuar zyrtarisht nga Rekordet Botërore Guinness.

Rekordi botëror për zhytjet nën akull deri tani ka ndryshuar duart tre herë në pak më shumë se një muaj. Së pari, zhytësi çek David Vencl vendosi një kohë të re më të mirë në shkurt, kur ai notoi pak më shumë se 80 metra në një kohë prej dy minutash dhe 42 sekonda pranë Pragës.

Pastaj, zhytësja finlandez Johanna Nordblad theu rekordin e Vencl më 18 mars, kur ajo notoi 103 metra nën akullin e një liqeni në rajonin Kainuu. Rekordi i Nordblad zgjati më pak se dy javë para se Guérin-Boëri ta thyejë atë.

Vencl mbante vetëm mbathje noti dhe syze për zhytjen e tij rekord, ndërsa të dy Nordblad dhe Guérin-Boëri kishin veshur rroba. Guérin-Boëri tha se ai synonte të përpiqej të thyej rekordin e tij vitin e ardhshëm në Kanada duke veshur vetëm rroba banje.

Videon e plote mund ta shihni në këtë link: https://areena.yle.fi/1-50800243

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *