PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Helsinki. Policia parandalon vrasjen në stacionin e metrosë

,

Policia arrestoi tre persona, njëri prej tyre i pajisur me armë zjarri me akuzën e krijimit të dhunës në stacionin e metrosë Sörnäinen në Helsinki të shtunën pasdite.

Një grup prej tre vetash hynë në stacion rreth orës 16:20 dhe kërcënuan inspektorët e biletave dhe zbatuesit e ligjit në zonën e metrosë në stacion, tha policia.

Pas një thirrjeje telefonike policia ka shkuar në vendngjarje dhe ka gjetur një grup që kërcënonte zyrtarët. Në një fazë të caktuar, një nga anëtarët e grupit po përpiqej të qëllonte me armë zjarri në drejtim të një prej forcave të rendit në stacion.

Policia ia ka marrë armën dhe ka vënë situatën nën kontroll duke mos pasur të shtëna me armë.

Një anëtar i agjencisë së zbatimit të ligjit, megjithatë, u plagos lehtë në momentin e neutralizimit të personit të armatosur..

“Personi që mbante armën u arrestua me dyshimin për tentativë vrasjeje dhe vepër me armë zjarri. Dy të tjerët u arrestuan për përfshirjen e tyre në krim dhe përçarje, “tha një zyrtar i lartë i Policisë së Helsinkit Juha Haapalainen.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *