PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Helsinki Sanomat shkruan për Osmanin: Vajzat kanë mundësi të bëjnë çfarë të duan

, , ,

Gazeta më e madhe e përditshme e Finlandës i ka kushtuar sot një analizë të zgjeruar zgjedhjes së Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani. Në vijim po ju ofroj të lexoni artikullin e plotë.

“Sot, Kosova zgjodhi një presidente femër. Vajzat kanë mundësinë të bëjnë çfarë të duan, çdo ëndërr e jotja mund të bëhet e vërtetë “, u shpreh Presidentja e sapozgjedhur të Kosovës, Vjosa Osmani, të dielën, sipas agjencisë së lajmeve AFP.

“Unë do të jem presidente e të gjithëve.”

Zgjedhja e Presidentes së Kosovës ishte e suksesshme të Dielën me një përpjekje të dytë, pasi një bojkot i opozitës të Shtunën parandaloi një numër të mjaftueshëm të pjesëmarrësve të votonin.

Osmani u mbështet nga lëvizja e majtë e Kryeministrit Albin Kurt të Vetevendosjes, e cila mori më shumë se gjysmën e votave në zgjedhjet parlamentare të shkurtit. Vetëm Osmani mori rreth 300,000 vota, gjë që u arrit më parë vetëm nga ish-Presidenti Ibrahim Rugova, i konsideruar babai i vendit.

Osmani, një Profesore 38 vjeçare e Drejtësisë, përfaqëson brezin e ri në politikën e Kosovës. Ajo është politikanja më e njohur e vendit dhe e ka profilizuar veten si një kundërshtare të korrupsionit.

Për shumë gra kosovare, Osmani është një model në vendin e Ballkanit kryesisht patriarkal, shkruan media gjermane DW.

Osmani ka shërbyer si president i përkohshëm që nga fundi i vitit të kaluar, kur paraardhësi i tij, Hashim Thaçi, dha dorëheqjen me akuza për krime lufte.

OSMANI, i mbiquajtur Osmani-Sadriu, është nga qyteti i Mitrovicës në veri të vendit. Ajo është e martuar dhe nënë me dy vajza binjake.

Osmani ka studiuar për doktoraturë në drejtësi në Universitetin e Prishtinës, kryeqyteti i Kosovës dhe në Universitetin e Pittsburgh, në Shtetet e Bashkuara.

Ajo filloi karrierën e saj politike si një aktiviste adoleshente në radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës të qendrës së djathtë.

Nga 2006 deri në 2010, ajo shërbeu si Shef e Kabinetit të Presidentit Fatmir Sejdiu, Këshilltar i Lartë për Ligjin dhe Punët e Jashtme, dhe Përfaqësoi Presidentin në Komisionin Kushtetues të Kosovës.

Që atëherë, Osmani është anëtare e parlamentit për katër mandate dhe është bërë gruaja më e votuar në historinë e zgjedhjeve parlamentare dhe politikanja e dytë më e votuar.

Në shkurt të vitit 2020, Osmani u zgjodh kryetarja e parë femër e parlamentit.

Ajo është presidentja e dytë femër e Kosovës që nga viti 2011, duke udhëhequr Atifete Jahjaga.

Osmani u emërua në zgjedhjet e shkurtit në listat e lëvizjes së majtë të Vetëvendosjes, megjithëse ajo nuk është anëtare e partisë, raporton Reuters.

Osmani tha të dielën se një nga përparësitë e tij si presidente është të përmirësojë marrëdhëniet me Serbinë.

“Paqja do të arrihej vetëm kur të shohim pendimin dhe ndjesën e Serbisë dhe kur të marrim drejtësi për viktimat e krimeve,” tha Osmani për Reuters, duke iu referuar luftës në Kosovë para kthesës së mijëvjeçarit.

Sipas AFP, ka të ngjarë gjithashtu që Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të bëjnë presion mbi qeverinë e re për të përmirësuar dialogun e saj me Serbinë, e cila ka refuzuar të njohë pavarësinë e Kosovës.

Ka mjaft punë për t’u bërë nga qeveria e re: ka një mungesë të vaksinave koronavirus në vend dhe kujdesi shëndetësor është renduar nga pandemia. Ekonomia e dobët e vendit dhe papunësia e lartë e të rinjve janë gjithashtu një sfidë, thotë AFP.

Zgjedhja e Osmanit si president është kritikuar gjithashtu. Sipas Reuters, partitë e opozitës dhe vëzhguesit e shoqërisë civile nuk e konsiderojnë mirë për një demokraci të brishtë që presidenti, kryeministri dhe kryetari i parlamentit janë të gjithë nga e njëjta parti.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *