PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Historike! Presidenti Niinistö: Finlanda armatos Ukrainën për t’u mbrojtur nga Rusia

, ,

Finlanda do të dhurojë Ukrainës 2,500 armë automatike sulmi, 150,000 fishekë për to, 1,500 armë antitank me një goditje të vetme dhe 70,000 pako racioni luftarak në Ukrainë.

Qeveria vendosi për këtë çështje të hënën. Qeveria mbajti një konferencë shtypi për këtë çështje të hënën në mbrëmje.

Kryeministrja Sanna Marin, Ministri i Jashtëm Pekka Haavisto (E Gjelbër) dhe Ministri i Mbrojtjes Antti Kaikkonen (Qendror) ishin të pranishëm.

Pavarësisht se në pushtet ështe nje koalicion i majtë, nuk pati kundërshtime në qeveri për eksportin e armëve  vdekjeprurëse. Marin tha në një konferencë shtypi se vendimet kanë qenë unanime në të gjitha takimet.

“Vendimi është historik,” tha Marin në një konferencë shtypi të hënën.

Presidenti Sauli Niinistö gjithashtu e përshkroi vendimin si historik.

“Tani ka pasur një devijim nga tradita dhe fakti që Finlanda nuk eksporton armë në vendet në luftë. Por kjo nuk është ajo që na bën një palë në luftë”, tha Niinistö në studion A të Yle në mbrëmje.

“Duhet të kuptohet se ligji fillimisht kishte për qëllim të parandalonte përdorimin e armëve për qëllime sulmuese. Kjo është një situatë tjetër.

Sipas Niinistö, arsyet e dhënies së ndihmës së armatosur ishin të zakonshme: Ukraina në nevojë ishte në nevojë. Rusia pushtoi Ukrainën të enjten.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *