PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Java e parë e vitit: Bora, akulli dhe i ftohti arktik përfshijnë Finlandën

,

Rryma e reshjeve të borës që po lëviz nëpër Finlandë parashikohet të sjellë 5-10 centimetra borë në pjesët jugore dhe qendrore të vendit. Sipas Institutit Meteorologjik Finlandez, sasia më e madhe e borës do të grumbullohet në veri të Tamperes.

Kushtet e motit do të degradojnë kushtet e trafikut në shumë vende, dhe trotuaret mund të jenë gjithashtu të rrëshqitshëm për shkak të shiut të akullt. Rrjedha e trafikut mund të përkeqësohet dhe rreziku i aksidenteve mund të rritet në Uusimaa, Kanta-Häme, Pirkanmaa dhe Kymenlaakso, ndër të tjera.

Sipas Foreca, fillimi i janarit do të vazhdojë me mot me erë dhe me presion të ulët. Temperatura në pjesën jugore dhe perëndimore të vendit të hënën është 0 deri në -10 ° C. Në lindje është -8 deri –18 gradë dhe varion nga -10 deri në –20 gradë në Lapland.

Të martën reshjet e shpërndara të borës në pjesën jugore dhe qendrore të vendit do të lëvizin më tej në lindje dhe do të dobësohen, por reshjet e borës do të vazhdojnë në pjesën veriore të Lapland. Një zonë e re reshjesh do të arrijë së shpejti nga jugperëndimi, duke përfshirë pjesët jugore dhe qendrore të Finlandës në verilindje.

Gjatë kësaj jave, në Finlandë do derdhen masa ajrore të ftohta, në disa vende edhe arktike. Të mërkurën do të përhapen në pjesën veriore të Laland dhe në ditët në vijim edhe në jug.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *