PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Jussi Halla-aho dorëhiqet nga kryetar i Perussuomalaiset

,

Jussi Halla-aho do të japë dorëheqjen si kryetar i Finlandezëve të Vërtetë- Perussuomalaiset. Ai nuk ka ndërmend të kandidojë për president në kongresin e ardhshëm të partisë në Seinäjoki në mes të gushtit. Ai foli për këtë çështje në një komunikim online me anëtarët e partisë së tij në mesditën e së hënës.

– Unë nuk jam duke synuar të rikandidoj për sezonin e ardhshëm në konferencën e partisë Seinäjoki. Ky vendim është rezultat i një diskutimi të gjatë dhe të plotë, tha Halla-aho në konferencën për shtyp.

Jussi Halla-aho, 50 vjeç, ka qenë kryetari i partisë për katër vjet. Perussuomalaiset është një partie ekstremiste kundër emigracionit dhe myslimanëve.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *