PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Kombëtarja për femra dërgon Finlandën në finale

,

Kombëtarja finlandeze e futbollit për femra siguroi një vend në finalet e kampionatit evropian të vitit 2022 në Angli. Helmarit, ose Pearl Owls, mundi Portugalinë 1-0 në stadiumin Töölö në Helsinki të Premten në mbrëmje me një gol në sekondat e fundit nga Linda Sällström.

Rezultati do të thotë që Finlanda të qëndrojë në krye të Grupit Kualifikues E me një epërsi të padiskutueshme kur ka edhe një ndeshje të fudnit për të luajtur.

Turneu i vitit të ardhshëm do të jetë paraqitja e katërt e Finlandës në Finalet e Kampionatit Evropian, me kualifikimet e mëparshme që vijnë në 2005, 2009 dhe 2013.

Turneu fillimisht ishte planifikuar të zhvillohej nga 7 korrik deri në 1 gusht të këtij viti, por për shkak të Pandemisë koronavirus dhe shtyrjeve pasuese të Lojërave Olimpike Verore 2020 dhe Kampionatit për meshkuj Euro 2020, Finalet e femrave u shtynë. Tani është planifikuar të zhvillohet nga 6 deri më 31 korrik 2022.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *