PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Konflikti po shtrihet drejt Moldavisë. Ukraina: Shpërthime provokuese ruse në Transnistria

, ,

Disa shpërthime janë raportuar në rajonin e shkëputur të Moldavisë në Transnistria të hënën. Shpërthimet janë raportuar nga BBC, CNN dhe media lokale, ndër të tjera.

Shpërthimet ndodhën rreth orës 17:45. në ambientet e ministrisë lokale të sigurisë dhe shërbimit rus të sigurisë. Ndërtesa është dëmtuar dhe xhamat janë thyer.

Sipas një deklarate nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës, ndërtesa me sa duket është goditur nga municionet e gjuajtura nga raketalëshuesit antitank RPG-22 dhe RPG-27. Ministria thotë se është një provokim i planifikuar nga Rusia për të nxitur panik dhe për të ngjallur ndjenja anti-ukrainase.

Në fillim të javës së kaluar, një gjeneral rus la të kuptohet, sipas BBC, se Rusia dëshironte të merrte kontrollin e plotë të Ukrainës jugore dhe t’i jepte Rusisë akses në rajonin separatist të Moldavisë që ajo mbështeti. Ai tha se kishte një “shtypje të popullsisë rusishtfolëse” në Transnistria.

Rusia ka përdorur të njëjtin argument pa prova për të justifikuar sulmin e Ukrainës.

Transnistria është një rajon pro-rus që është shkëputur nga Moldavia dhe ka shpallur në mënyrë të njëanshme pavarësinë. Ajo ka njoftuar më parë synimin e saj për t’u bashkuar me Rusinë. Nuk njihet ndërkombëtarisht dhe është ende pjesë e Moldavisë.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *