PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Marin i përgjigjet kërcënimeve të Putin: Nëse anëtarësohemi në NATO, vendimi merret në Finlandë

, ,

Kryeministrja e sapoemëruar e Suedisë Magdalena Andersson po viziton Finlandën të mërkurën me ftesë të kryeministres Sanna Marin (SDP).

Vizita zyrtare shënon udhëtimin e parë të Andersson jashtë vendit si kryeministre dhe ruan traditën që kryeministrat e Finlandës dhe Suedisë takohen me njëri-tjetrin menjëherë pas marrjes së detyrës. Udhëtimi i parë i Marin jashtë vendit si kryeministre e Finlandës ishte gjithashtu në Suedi.

Duke përshëndetur homologen e saj në Helsinki në një konferencë shtypi të mërkurën në mëngjes, Marin nënvizoi rëndësinë e marrëdhënieve dypalëshe finlandeze-suedeze.

“Bashkëpunimi ynë është i natyrshëm dhe i bazuar në vlerat e përbashkëta: demokracia, hapja, sundimi i ligjit dhe shteti i mirëqenies. Unë pres me padurim bashkëpunimin tonë të ngushtë të vazhdueshëm,” tha Marin, duke shtuar se lufta kundër ndryshimeve klimatike dhe sfidat me të cilat përballet industria pyjore janë gjithashtu. prioritetet e përbashkëta për fqinjët nordikë.

Duke i bërë jehonë komenteve të Marin, Andersson tha se ishte e rëndësishme për të që ta bënte Helsinkin destinacionin e saj të parë si Kryeministër për shkak të “marrëdhënieve të thella dhe të vjetra” midis Finlandës dhe Suedisë.

“Kjo marrëdhënie është e rëndësishme për shumë aspekte të ndryshme: sigurinë tonë, aftësinë tonë të mbrojtjes dhe gatishmërinë tonë ndaj krizës,” tha Andersson. “Unë e vlerësoj bashkëpunimin tonë të ngushtë për sigurinë dhe mbrojtjen dhe shpresoj se kjo mund të zhvillohet më tej edhe në vitet e ardhshme.”

Të dy kryeministrat iu përgjigjën gjithashtu një pyetjeje të shtypit në lidhje me anëtarësimin në NATO, të bërë në dritën e kërkesës së presidentit rus Vladimir Putin që aleanca ushtarake të mos kërkojë më të zgjerohet në lindje.

“Nëse Finlanda do të mendonte ndonjëherë anëtarësimin në NATO, vendimi do të ishte vetëm i yni,” tha Marin.

Suedia, ashtu si Finlanda, nuk është anëtare e NATO-s, por ruan lidhje të ngushta diplomatike me aleancën.

“Anëtarësimi në NATO nuk është në tryezë tani,” u përgjigj Andersson.

Gjatë vizitës së saj, Andersson do të takohet edhe me presidentin e Finlandës Sauli Niinistö.

Andersson drejton qeverinë e pakicës

Udhëheqësja e Partisë Social Demokrate, Magdalena Andersson u bë kryeministrja e 34-të – dhe femra e parë – e Suedisë dy javë më parë.

Mandati i saj i parë në detyrë ishte jetëshkurtër, megjithatë, zgjati vetëm shtatë orë. Ajo dha dorëheqjen e saj, pasi një partner i vogël i koalicionit u largua nga qeveria për një votim të humbur të buxhetit.

Ajo megjithatë u rizgjodh javën e kaluar për të udhëhequr një qeveri të pakicës në Parlamentin Riksdagen të Suedisë.

Andersson ka shërbyer më parë si Ministre e Financave në qeverinë e ish-kryeministrit Stefan Löfven dhe u zgjodh për të pasuar Löfven si lider i Social Demokratëve në fillim të nëntorit.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *