PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

NATO na mbron, OTAN na deh! Finlanda prodhon birrën me emrin e aleancës ushtarake

, , ,

Birra finlandeze OTAN po tërheq vëmëndjen e mediave botërore. E prodhuar nga Olaf Brewing, një prodhues birre nga Savonlinna, birra është emërtuar sipas versionit francez të emrit të aleancës ushtarake euroatlantike. NATO në frëngjisht shkruhet Organizata du Traité de l’Atlantique Nord.

Lajmet për birrën e NATO-s u raportuan nga agjencia e lajmeve Reuters, gazeta amerikane The Washington Post dhe kanali francez i lajmeve France 24, ndër të tjera.

“Birra e re ‘me shije sigurie’ feston aplikimin e Finlandës në NATO,” shkruan Washington Post. Ajo ka 5.3 përqind alkool dhe shitet në kanaçe që përmban 0,44 litra.

Presidenti i Birrarisë Petteri Vänttinen ka marrë dhjetëra kërkesa për intervista nga mediat e njohura ndërkombëtare, kryesisht nga Europa, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Azia.

Më herët, fabrika e birrës tha se planifikonte të dërgonte disa nga birrat e saj si dhuratë për administratën shtetërore finlandeze. Sipas Vänttinen, dhurata janë planifikuar edhe për presidentin amerikan Joe Biden dhe sekretarin e përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *