PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Nesër parada madhështore e ushtrisë finlandeze. Demonstrata kundër NATO-s dhe bllokim trafiku në qendër të Helsinkit

, ,

Në ora 12 të datës 4 qershor, Forcat e Armatosura Finlandeze do të mbajnë një paradë në Sheshin e Senatit. Në Mannerheimintie, kryhet një marshim në të cilin marrin pjesë trupa nga Ushtria, marina, Kolegji Finlandez i Mbrojtjes Kombëtare, Rojet Kufitare dhe organizatat e veteranëve dhe të mbrojtjes. Të pranishëm do të jenë gjithsej 1600 persona, mbi 40 automjete dhe 14 avionë.

Parada organizohet nga Presidenti Sauli Niinistö dhe gjenerali Timo Kivinen, komandanti i Forcave të Armatosura. Tema e paradës së këtij viti është “Të papritura ka gjithmonë – Forcat e Armatosura mbrojnë Finlandën”.

Demonstrata kundër NATO-s

Një demonstratë kundër NATO-s mblidhet në plazhin Tokoi pranë Kallios dhe marshon përmes rsheshit të Stacionit Qendror të Helsinkit drejt Parkut Kajsaniemi. Marshimi fillon në orën 1 e gjysmë të së shtunës.

Demonstruesit kundërshtojnë marrjen e vendimit të NATO-s pa një debat dhe referendum mjaft të gjerë. Ata besojnë se paratë duhet të përdoren për qëllime paqësore dhe për të siguruar nevojat themelore të jetës.

Në park, Raisa Lehtomäki dhe ish gjeneralmajor Aarno Vehviläinen flasin për aplikimin e Finlandës në NATO dhe pasojat e tij.

Veprimtaria organizohet nga rrjeti Stop NATO, Peace Fighters, Women for Peace, Pand – Artists for Peace dhe Young Communists.

Zhurma dhe bllokime trafiku

Marshimet do të ndikojnë në aftësinë për të kaluar nëpër trafik të shtunën. Policia e qytetit të Helsinkit dhe policia ushtarake do të bllokojnë sheshin e Senatit duke filluar nga ora 10:30 e së shtunës.

Pas rreshtimit të trupave, Parada do të lëvizë nga Senatintori përmes Unioninkatu në Alexanderinkatu drejt Mannerheimintie.

Parada kombëtare e Forcave të Armatosura do të ndikojë në transportin publik. Transporti Rajonal i Helsinkit (HRT) rekomandon që ata që udhëtojnë nga drejtimi i Mannerheimvägen të përdorin trenat lokalë.

Në marshim do të marrin pjesë edhe helikopterë transportues, helikopterë të lehtë dhe avionë luftarakë dhe do të shkaktojnë zhurmë në rajonin e Helsinkit. Parada do të ndikojë në trafikun në pjesë të mëdha të qendrës së Helsinkit.

Përgatitjet për Paradën fillojnë që të premten, kur trupat, automjetet dhe pajisjet e Paradës mbërrijnë në Senatintori dhe në Kansallaistori të Helsinkit pasdite dhe mbrëmje. Trupat largohen nga Helsinki pas përfundimit të paradës të shtunën.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *