PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Niinistö-NATO-s: Jini të hapur me Rusinë dhe Kinën. Finlanda mbetet partnere

, , ,

Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, siguroi të hënën se dyert e aleancës politike dhe ushtarake mbeten të hapura për Finlandën.

“Finlanda është një nga partnerët më të afërt të NATO-s dhe ne e vlerësojmë shumë faktin që kemi qenë në gjendje ta forcojmë këtë partneritet gjatë viteve të fundit. Ne ndajmë të njëjtat vlera, ndajmë të njëjtat sfida sigurie”, tha ai në një konferencë të përbashkët shtypi me Presidentin Sauli Niinistö të hënën në Helsinki.

Bashkëpunimi midis NATO-s dhe Finlandës për çështje me rëndësi të përbashkët, si siguria në Detin Baltik dhe Arktik, ka kuptim të përsosur, shtoi ai.

“Dera e aleancës mbetet e hapur për vendet në Evropë që plotësojnë kriteret për anëtarësim. Aleanca është me fat që ka miq dhe partnerë me mendje të njëjtë në mbarë botën. Dhe Finlanda është një nga më të rëndësishmet. Ndërsa ne punojmë më afër së bashku, NATO respekton plotësisht politikën e fortë të sigurisë të pavarur të Finlandës”.

Ai gjithashtu theksoi, megjithatë, se neni i pestë i aleancës së mbrojtjes – ai i mbrojtjes kolektive – zbatohet vetëm për anëtarët me të drejta të plota.

Niinistö tha se Finlanda është e kënaqur me politikën ndaj anëtarëve të rinj. “Pozicioni finlandez,” shtoi ai, “ka qenë, siç e dimë të gjithë, se ne vetë nuk i mbyllim dyert, dyert tona.” Ai la të kuptohet se anëtarësimi në NATO i Finlandës mbetet gjithnjë nje mundësi e hapur.

Ai gjithashtu tërhoqi vëmendjen për konsideratat e sigurisë që dalin nga përparimet në fusha të tilla si robotika dhe inteligjenca artificiale dhe rëndësia e dialogut të hapur midis NATO-s, Rusisë dhe Kinës.

“Tani ne kemi nevojë urgjente për të paktën një marrëveshje të besueshme, se si të trajtojmë këto lloj elementësh të rinj. Ata me siguri na kërcënojnë të gjithëve dhe të gjithë kanë interes [në] përpjekje për të arritur të paktën marrëveshje të nivelit të mesëm dhe besim të nivelit të mesëm.”

“Ne duhet të përmirësojmë dhe të përpiqemi të ndërtojmë rrethana ku dialogu, për shembull, me Rusinë dhe Kinën, me NATO-n, do të ishte më i hapur.”

Këshilli i Atlantikut të Veriut, organi kryesor vendimmarrës politik i NATO-s, është në një vizitë historike në Finlandë të hënën dhe të martën.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *