PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Parashikimi i motit. Java fillon me ditët më të ftohta të dimrit në Finlandë

,

Natën midis të premtes dhe të shtunës, një rekord ngricash u shënua për këtë dimër, kur temperatura në Enontekiö ra në -35.7 gradë, thotë Foreca.

Moti i ftohtë pritet të arrijë në pjesët jugore të vendit gjatë mbrëmjes së të hënës. Shkak do të jetë zhvendosja e qendrës së presionit të lartë mbi Suedinë veriore drejt Finlandës. Sipas parashikimit të Foreca, duket se momenti më i ftohtë i dimrit është përpara në Uusimaa dhe Finlandën Jugperëndimore. Ngrica shtrëngohet nga -15 deri në -25 gradë, dhe në disa vende mund të jetë afër -30 gradë. Paraditen e së martës qendra e presionit të lartë me ngricat e saj do të zhvendoset në juglindje dhe lindje të vendit.

Kufijtë e ngricave të forta janë të ndryshme në pjesë të ndryshme të vendit: -15 gradë në jug, -20 gradë në Finlandën qendrore dhe -25 gradë në veri.

Aktualisht, pasiguria e parashikimeve është e lartë, pasi diferencat e temperaturës ndërmjet zonave të kthjellëta dhe me vranësira mund të jenë të mëdha. Si rezultat, ndryshimet e konsiderueshme të temperaturës mund të maten në nivel lokal.

Në zonën e presionit të lartë në zonat qendrore dhe veriore të vendit, masat ajrore polare të ftohta dhe erërat e dobëta shkaktojnë intensifikimin e ngricave.

Moti i ftohtë nuk do të jetë për një kohë të gjatë, pasi pritet të kondensohet me shpejtësi me erërat Föhn në mes të javës. Föhn janë rryma ajrore të ngrohta dhe pa rreshje.  Kësisoj pas dy ditëve me -20 do të kalojmë me plus 1 dhe 2 gradë, të paktën në jug dhe perëndim të Finlandës.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *