PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Parashikimi i motit tregon për një nëntor të ftohtë me shi, borë dhe ngrica

,

Për katër javët e ardhshme kalendarike parashikimet e motit tregojnë se do të hyjmë në sezonin e ngricave. Blogu i Foreca raporton se gjatë javës që vjen moti do të lëvizë nga njëri ekstrem në tjetrin. Pjesa e parë e javës është e ftohtë në krahasim me stinën, por pas saj kondensohet dhe bie shi. Megjithatë, në fund të javës së ardhshme do të ftohet sërish.

Meteorologu në detyrë i Foreca, Kristian Roine, thotë për Ilta-Sanomat se të hënën pritet një rrymë shumë e ftohtë dhe e thatë nga Oqeani Arktik.

– Paraditen e së hënës ka ngricë thuajse në të gjithë vendin. Në bregun jugor, ndoshta do të jetë pak mbi zero. Por përndryshe është një mëngjes i ftohtë.

– Era e veriut është mjaft e fortë në Finlandën jugore dhe lindore. Kur jemi në tmperaturat afër zeros, dhe nga veriu fryn një erë me forcë, dita duket e ftohtë edhe në jug.

Sipas Roine, të martën priten reshje bore.

– Ditën e martë do të ketë shi, por pasdite fillon të bjerë borë deri në jug si në Pirkanmaa, Ostrobothnia dhe provincën e Finlandës Qendrore. Natyrisht, borë do të ketë në të gjithë Finlandën Veriore.

Megjithatë, në pjesën qendrore të vendit, reshjet e borës kthehen në reshje shiu që në mbrëmjen e së martës me kondensimin e motit.

– Nata mes të hënës dhe të martës është ndoshta më e ftohta nga të gjitha në vend. Në Lapland parashikohet midis -10 dhe -20 gradë Celsius, në zonat qendrore të vendit -5 dhe një deri në pesë gradë në jug.

Blogu i FORECA raporton se java e dytë e nëntorit parashikohet të jetë më e ftohtë se zakonisht në pjesët perëndimore dhe veriore të vendit, ndërsa pjesët jugore dhe lindore të vendit do të jenë pak më të ngrohta se mesatarja.

Parashikimi mujor i fundit i Qendrës Evropiane për Parashikimet Afatmesme sugjeron se gjatë katër javëve të ardhshme, moti do të ketë edhe luhatje të mprehta nga njëri ekstrem në tjetrin.

– Mund të thuhet se dinamika e atmosferës tani është shumë e ndryshme nga vitet e fundit në nëntor: situata e parashikuar do të lejojë më shumë shpërthime të ftohta dhe turbulenca dimërore edhe në pjesën jugore të vendit, shkruan meteorologu Markus Mäntykannas.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *