PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Përgjysmohen rastet e reja. 44 qytete po vaksinojnë të rinjtë 16-29 vjeç

,

47 infeksione të reja me koronavirus janë diagnostikuar në Finlandë, thotë Instituti Kombëtar i Shëndetit dhe Mirëqenies. 93 raste të reja u raportuan dje dhe 126 të Mërkurën.

Në dy javët e fundit, janë raportuar 1,492 infeksione, që është 1,110 më pak infeksione sesa në dy javët e mëparshme. Në atë kohë, 2,602 infeksione u raportuan në dy javë.

Shkalla e incidencës së koronavirusit për dy javë është rreth 27 për 100,000 njerëz.

Sipas THL, 49.2 përqind e popullsisë në Finlandë kanë marrë dozën e parë të vaksinës së koronavirusit dhe 12.2 përqind kanë marrë vaksinën e dytë. 2.73 milion njerëz kanë marrë vaksinën e koronavirusit.

Mëngjesin e së premtes gazeta Iltalehti raportoi rreth qyteteve, ku autoritetet lokale po vaksinojnë grupmoshat më të reja kundër Covid. Ndërsa shumica e vendeve po arrijnë vetëm tek njerëzit që janë në të tridhjetat, IL ka identifikuar të paktën 44 komuna ku 16-29-vjeçarët po vaksinohen – me qytetin e Lohjas, si një rast suksesi.

Ndërkohë në metropol, qyteti i Vantaa-s ka filluar të lejojë 20 deri 24 vjeçarët të bëjnë rezervimin e kohës në sistemin e saj për dozën e parë të vaksinës.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *